G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’in önde gelen hukukçularından Fahriya Karkin hayatını kaybetti – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’in önde gelen hukukçularından Fahriya Karkin hayatını kaybetti

Bosna Hersek Başbakanı Zvizdic`ten İBB`ye ziyaret
Ekim 30, 2018
Bosnalı Gençler Balıkesir’de
Kasım 4, 2018

Bosna Hersek’in önde gelen hukukçularından Fahriya Karkin hayatını kaybetti

Bosna Hersek’in önde gelen hukukçularından Fahriya Karkin, bu sabah hayatını kaybetti.

Fahriya Karkin, 1983’te yayınladığı “İslam Manifestosu” kitabı nedeniyle yargılanan rahmetli Aliya İzetbegoviç liderliğindeki 12 Müslüman münevverin savunmasını gerçekleştiren avukat olarak tanınıyordu. Karkin’in en fazla önem verdiği davalı, kendisinden “oğlum gibidir” diye bahsettiği müvekkili İsmet Bayramoviç olmuştu. Aliya İzetbegoviç ile aynı dönemde hapiste olan ve hapishanede İzetbegoviç’i koruyan “Çelo” lakaplı Bayramoviç, savaşın başlangıcında Saraybosna’nın müdafaasında önemli rol üstlenmiş lakin karıştığı çeşitli suçlar nedeniyle tutuklanmıştı.

Ceza hukuku hususunda uzmanlaşan Saraybosnalı avukatın yolu savaş öncesinde daha sonradan “Bosna Kasabı” olarak anılacak olan Radovan Karaciç ile de kesişmişti. Karkin, Yugoslavya döneminde inşaat malzemesi yolsuzluğu ile suçlanan Karaciç’in de savunmasını üstlenmişti.

Prensip olarak hiçbir davayı geri çevirmemesiyle tanınan ve aralarında savaş suçluları, mafya liderleri ve tanınmış kanun kaçakları da olan kişilerin avukatlığını üstlenmesiyle ün kazanan Karkin, 71 yaşındaydı.

İHA

http://timebalkan.com/bosna-hersekin-onde-helen-hukukcularindan-fahriya-karkin-hayatini-kaybetti/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir