G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’in önemli şair ve entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi vefat etti – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’in önemli şair ve entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi vefat etti

Atatürk Anıtına Çirkin Saldırı
Ağustos 19, 2017
Boşnaklar’dan AK Parti’ye Ziyaret
Ağustos 19, 2017

Bosna Hersek’in önemli şair ve entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi vefat etti

Bosna Hersek’in önemli şair ve entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi, 72 yaşında vefat etti
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Ünlü bir Bosna Hersekli yazar ve entelektüel olan Melika Salihbeg Bosnawi’nin (72), 18 Ağustos Cuma günü vefat ettiği bildirildi. Kendisine Allah’dan Rahmet, Bosnalı Müslüman kardeşlerimize ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz
MELİKA SALİHBEG BOSNAWİ KİMDİR?
Melika Salihbeg Bosnawi , 10 Ocak 1945’te Saraybosna’da doğdu. Lise eğitimini Saraybosna’da tamamladıktan sonra Zagrep Üniveristesinde Siyasi İlimleri bitirdi. Daha sonra Saraybosna’ya giderek Çağdaş Felsefe alanında yüksek lisansını tamamladı. Nannter üniversitesinden kazandığı burs ile Paris’te bir yıl Modern Sanat’ın Ontolojisi teziyle çalışmasını noktaladı. Saraybosna’ya tekrar döndüğünde kendi ruhunda yaşadığı büyük manevi dönüşüm, mevcut siyasi düzenle çatışmasına neden oldu. Her tür eğitimi, geç kaldığını düşündüğü Arapça ve Farsça eğitimleri gibi yarıda kaldı. Bosna Hersek Kültür ve Eğitim Merkezindeki işine de siyasi sebeplerden son verildi.
Edebiyat hayatına 1971 yılında “İzraz” isimli saygın bir mecmuada başlayan Salihbeg, o yıllarda hatırı sayılır ödüllere layık görülürken, 1979 yılında geçirdiği manevi değişim ile tesettüre girdiğinde ansızın en kaba şekilde edebiyat dünyasından dışlandı. Kitap çalışmalarına, yazılarına kısaca entelektüel hayatına da sekte vuruldu. Çoğu eseri basılmadan tahrif edildi, mevcut kitaplarına ise el konuldu.
Melike Hanım Aliya İzzetbegoviç’in de aralarında bulunduğu 12 Müslüman entelektüel ile birlikte 23 Mart 1983 tarihinde henüz 12 yaşında olan oğlunun gözleri önünde evinden zorla alındı ve hapse mahkûm edildi. Yaptığı 73 gün süren açlık grevi olmasa demir parmaklıklar arkasında can verecekti. Sürgünde geçen yıllar, hapis hayatı, tutuklamalar, sorgulara rağmen, şiirlerine, yazılarına, çeviri ve senaryolarına devam eden Bosnawi, daha önce yazdığı mecralardan ve kitaplarını basan yayınevlerinden de darbe yemeye devam etti.

Kaynak : dunyabulteni.net


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir