G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te 457. Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları yapıldı – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te 457. Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları yapıldı

Saraybosna’nın, Bosna Savaşı’nda “dünyaya açılan” tek kapısı “Umut Tüneli” 30 yaşında
Ağustos 10, 2023
TİKA’dan Bosna Hersek’te geleneksel halk oyunlarının yaşatılması için kıyafet desteği
Ağustos 10, 2023

Bosna Hersek’te 457. Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları yapıldı

Bosna Hersek’in güneyindeki Mostar kentinde bu yıl 457’ncisi düzenlenen Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları yapıldı.

Osmanlı mirası tarihi Mostar Köprüsü’nde düzenlenen atlama yarışlarına Batı Balkan ülkelerinden katılan 33 sporcu, kendini Neretva Nehri’nin serin sularına bıraktı.

Mostar’da 457 yıldır devam eden geleneksel atlayışların “baş üstü” kategorisinde Evald Krnic birinci oldu. Aynı kategoride Ahmet Stupac ikinciliği, Dino Bajric ise üçüncülüğü elde etti.

“Dik atlayış” kategorisinde Igor Kazic birinci olurken, Emel Tiro ikinci, Harun Bajrovic de üçüncü oldu.

Geçen yılın birincileri Krnic ve Kazic, bu yıl da atlayışlardan zaferle ayrıldı. Mostar Köprüsü’ndeki geleneği binlerce kişi izledi.

Mostar’daki 457 yıllık gelenek

Mostar Köprüsü’nde, 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından inşa edilmesinden bu yana sürdürülen yarışlara Bosna Hersek, Slovenya, Sırbistan, Hırvatistan, Kosova, Kuzey Makedonya, Karadağ ve diğer ülkelerden sporcular katılıyor.

Mostar şehrinin “ruhu” olarak bilinen tarihi köprü, 9 Mayıs 1993’te, Bosna Hersek’teki savaşın en acımasız saldırılarından birinin kurbanı olmuştu.

Yüzyıllar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan Mostar Köprüsü, Hırvat birliklerinin tank atışlarına dayanamayarak 9 Kasım’da Neretva Nehri’nin sularına gömülmüştü ancak Mostarlılar, köprünün yıkılmasına ve savaş şartlarına rağmen, köprünün kalıntılarından geleneksel atlama şölenini sürdürmüştü.

Mostar Köprüsü, Türkiye’nin girişimleriyle aslına uygun olarak 2004’te yeniden inşa edilmişti. Mostar Köprüsü’ndeki atlama yarışlarına Evliya Çelebi, Seyahatname adlı eserinde de yer vermişti. https://timebalkan.com/bosna-hersekte-457-geleneksel-mostar-koprusu-atlayislari-yapildi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir