G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te Aliya İzetbegoviç’in kurduğu Demokratik Eylem Partisi 30 yaşında – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te Aliya İzetbegoviç’in kurduğu Demokratik Eylem Partisi 30 yaşında

Bosna Hersek şehitleri dualarla anıldı
Mayıs 25, 2020
Bosna Hersek’te Barış Yürüyüşü Kovid-19 nedeniyle sınırlı katılımla düzenlenecek
Mayıs 26, 2020

Bosna Hersek’te Aliya İzetbegoviç’in kurduğu Demokratik Eylem Partisi 30 yaşında

Bosna Hersek’in merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in önderliğinde kurulan Demokratik Eylem Partisi (SDA), 30’uncu yaşını kutluyor.

SDA Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç, yaptığı yazılı açıklamada, partinin 30 yıldır Boşnakların varlığı, Bosna Hersek’in egemenliği, özgürlüğü, demokrasisi ve refahı için mücadele verdiğinin altını çizerek, “Bu anlamlı yıl dönümünü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle buruk kutluyoruz. Yıl dönümü törenimizi şartlar iyileştiğinde eylülde yapmayı planlıyoruz.” dedi.

SDA’nın kurulduğu günden bu yana ülke yönetiminde önemli rol oynadığını da belirten İzetbegoviç, tarihi bir misyon edinen SDA’nın çalışmalarına tüm gücüyle devam edeceğini vurguladı.

– Demokratik Eylem Partisi

Eski Yugoslavya’nın dağılmasından hemen önce, 26 Mayıs 1990’da kurulan Demokratik Eylem Partisinin kurucu genel başkanı, aynı zamanda bağımsız Bosna Hersek’in de ilk cumhurbaşkanı seçilen merhum Aliya İzetbegoviç oldu.

Farklı dini ve etnik gruplardan insanların bir arada yaşadığı Bosna Hersek fikrini savunan parti, kurulduğu günden bugüne kadar ülkenin en büyük siyasi oluşumlarından biri oldu.

Aliya İzetbegoviç’in hastalığı nedeniyle siyasetten çekilmesinden sonra 2001’de parti genel başkanlığına Sulejman Tihiç seçilirken, Tihiç 2014’te vefatına kadar bu görevi yürüttü.

Tihiç’in vefatının ardından 2015’te yapılan kongrede, Aliya İzetbegoviç’in oğlu Bakir İzetbegoviç genel başkanlığa seçildi.

AA http://timebalkan.com/bosna-hersekte-aliya-izetbegovicin-kurdugu-demokratik-eylem-partisi-30-yasinda/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir