Sal. Tem 23rd, 2024

Bosna Hersek’te Başkanlığı Dodik Devraldı

By bosnaklar Kas20,2020

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Dönem Başkanlığı Sırp Üyeye Geçti
Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı, Boşnak üye Şefik Caferoviç’in sekiz aylık görev süresini tamamlamasının ardından Sırp üye Milorad Dodik’e geçti.

Dayton barış antlaşmasıyla şekillenen Bosna Hersek anayasası çerçevesinde Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri, anayasa tarafından ülkeyi oluşturan üç halk (seçmen grubu) olarak tanınan Boşnak, Hırvat ve Sırp üyelerden oluşuyor. Boşnak ve Hırvat üyeler, Bosna Hersek Federasyonu entitesinden Sırp üye ise Bosna Sırp Cumhuriyeti entitesinden seçiliyor.

Konsey üyeleri hep birlikte 4 yıl süreyle hizmet verirken, başkanlığı önce toplamda en fazla rey alan aza üstleniyor. Konsey başkanlığı, 8 ayda bir üyeler arasında devrediliyor.

Sırp üye Bakir Milorad Dodik, bugün Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı’nı geçtiğimiz 8 ay boyunca başkanlık koltuğunda oturan Boşnak üye Şefik Caferoviç’ten teslim aldı.

Ülkede bir sonraki genel seçimler, 2022 yılında yapılacak.

Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Dodik, Caferoviç ve Komşiç, dönem başkanlığının Sırp üye Dodik’e geçişinin hemen öncesinde ülkede barışın muhafazasına ilişkin ortak bir açıklama metni üzerinde uzlaştı ve Dayton barış anlaşmasının 25. sene-i devriyesinin birlikte kutlanması konusunda anlaştı.

Zambak.ba

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir