Sal. Tem 16th, 2024

Bosna Hersek’te, İdlib şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı

By bosnaklar Mar1,2020


Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, İdlib’de şehit olan Türk askerleri için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, İdlib’de şehit olan Türk askerleri için gıyabi cenaze namazı kılındı.
Başkentteki Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) bünyesinde bulunan camide kılınan namazın ardından Suriye’nin İdlib şehrinde rejim güçlerinin hava saldırısında şehit olan Mehmetçik için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

İDLİB ŞEHİTLERİ İÇİN DUA ETTİLER
Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’te hem hayatını kaybeden şehitler hem de Suriye’de devam eden operasyonlar için dua ettiklerini belirterek, “Yurt dışından birlik mesajları çok daha anlamlı olabiliyor, özellikle Bosna Hersek gibi çok özel bir ülkeden.” dedi.

Türkiye’nin sınır güvenliğinin Avrupa’yı da yakından etkilediğini söyleyen Koç, “Türkiye mücadelesini tek başına devam ettirdi. Bugün gelinen noktada göçmen krizinde de hep vurgulanan Suriye’deki halkın bulundukları bölgede refah ve barış içerisinde olmalarıydı.” diye konuştu.

ŞEHİTLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILDILAR
Dua programının tamamlanmasının ardından İdlib’de şehit olan Türk askerlerinin isimleri ve ortak bildiri okundu. Bildiride, “Türkiye olarak büyük bir acıyı fert fert hissediyor, kahraman şehitlerimizin acısını yüreğimizin en derin yerinde duyuyoruz. Bugün dayanışma ruhuyla Saraybosna’da bir araya geldik. Boşnak kardeşlerimizle şehitlerimiz ve ülkemizin bekası için teröristlere karşı mücadele eden kahraman askerlerimiz için dua ettik, güç birliği yaptık.” ifadesine yer verildi. Saraybosna’daki bir cami’de düzenlenen cenaze namazı ve dua programına, Avrupa Birliği Barış Gücü (EUFOR) bünyesinde Bosna Hersek’te görev yapan Türk askerleri ile Türk kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Bosnalı katıldı. https://www.haberler.com/saraybosna-da-idlib-de-sehit-olan-mehmetcik-icin-12969859-haberi/?utm_source=twitter&utm_medium=manset_auto

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir