G-5HQRNHEWSG Bosna-Hersek’te Müzik Üzerine Bir Seçki: “Bosna Ezgileri” – Bosnaklar1.com

Bosna-Hersek’te Müzik Üzerine Bir Seçki: “Bosna Ezgileri”

Boşnak Haber Sitemiz Yakamoz Voleybol Akademi Kulübünü Ziyaret Etti. ÖZEL RÖPORTAJ
Ekim 22, 2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan : Avrupa Bosna’da ölmüş, Suriye’de gömülmüştür
Ekim 23, 2017

Bosna-Hersek’te Müzik Üzerine Bir Seçki: “Bosna Ezgileri”

Pera Film’in Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında sunduğu Bosna Ezgileri başlıklı film programı, 28 Ekim’e kadar devam ediyor.

Bosna-Hersek’i hip-hop, rock gibi farklı müzik türleri ve müzikle kurulan ilişkiler üzerinden perdeye aktaran program kapsamında “Sevdalinka” ve “Üsküdar’a Gider İken” şarkıları hakkında çekilen filmler de izleyiciyle paylaşılıyor.
Pera Film’in Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle ve Polin Waterparks desteğiyle gerçekleştirilen Bosna Ezgileri programı, müziğin ritmini ve ruhani hikâyesini beyaz perdeye taşıyan filmlere ev sahipliği yapıyor. Program kapsamında izlenime sunulan yapımlar arasında, Bu Şarkı Kimin? (Adela Peeva, 2003), Ahşabın Kalbi (Namik Kabil, 2016), Saraybosna’da Sigara İçmek Yasak (Gianluca Loffredo, Andrea Postiglione, 2016), Sevdalinka: Ruhun Simyası (Sali Saliji, 2016) ve Ruh Treni (Nermin Hamzagić, 2016) bulunuyor.
Yönetmenliğini Adela Peeva’nın yaptığı Bu Şarkı Kimin? (Whose is This Song?), her ülkede farklı anlamlara bürünen bir şarkının izini sürüyor. Film, her ülkede gururla sahiplenilen bir melodinin üzüntü, neşe ve sürprizlerle dolu hikâyesini anlatıyor. Namık Kabil’in yönetmenliğini yaptığı belgesel yapım Ahşabın Kalbi (The Heart of Wood), Ćamil Metiljević’in ahşap malzemeyi işleyerek bir enstrümana dönüştürme ve bu enstrümanı çalma sürecini beyaz perdeye yansıtıyor. Saraybosna’da Sigara İçmek Yasak (No Smoking in Sarajevo), ünlü Yugoslav rock grubunun tarihini, ilk üç üyesi Sejo Sexon, Nele Karajlic ve Zenit Djozic’in hikâyesi üzerinden anlatıyor.
Gianluca Loffredo, Andrea Postiglione yönetmenliğindeki belgesel film, grubun az bilinen arşiv görüntülerinin yanı sıra Yugoslavya’nın son otuz yılında yaşanan olayları da içeriyor.

Sali Saliji’nin yönetmenliğini yaptığı Sevdalinka: Ruhun Simyası (Sevdalinka: The Alchemy of Soul) adlı belgesel, izleyicileri Bosna- Hersek’in geleneksel halk müziği olan ‘sevdalinka’ kültürünü keşfe çıkartıyor. Ruh Treni (Soul Train), Boşnak hip-hop ve rap müziği ile bu türün ardındaki lider Bosnalı sanatçılar ve müzisyenleri ele alan ilk film olarak nitelendiriliyor. Nermin Hamzagić’in yönetmenliğindeki film, rapçi Frankie ve Kontra, DJ Soul ve müzik yapımcısı Billain’in beş günlük yolculuklarını belgeliyor, yeni müzisyenlerle tanışma ve birlikte yeni şarkılar yaratma süreçlerini aktarıyor.

Kaynak : www.haberler.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir