G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te tüm havalimanları kapatılıyor – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te tüm havalimanları kapatılıyor

Bosna Hersek’teki camiler defenfekte ediliyor
Mart 24, 2020
Boşnak futbolcu Pjanic’ten şarkıcı Zeynep Bastık’a: Selamun aleyküm
Mart 25, 2020

Bosna Hersek’te tüm havalimanları kapatılıyor

Avrupa’nın tamamını etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla Balkan ülkeleri de tedbirlerini artırıyor.

Vaka sayısının 152’ye yükseldiği ve bugün bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle salgının başından beri toplam iki kişinin hayatını kaybettiği Bosna Hersek’te de virüsü karşı ek tedbirler getirildi.

Devlet kurumlarındaki çalışma saatleri 09.00-13.00 olarak değiştirilirken, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltija, ülkedeki 4 uluslararası havalimanının (Saraybosna, Mostar, Banja Luka ve Tuzla) da 30 Mart’tan itibaren tüm yolcu seferlerine kapatılacağını duyurdu.

Mevcut önlemler kapsamında kısmi sokağa çıkma yasağının uygulandığı ülkede, şehirlerin ve kantonların karantinaya alınması da tartışılıyor.

Öte yandan, ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde (RS) 14 gün ev karantinası kuralına uymayan 30 kişinin kimlik bilgileri kamuoyuyla paylaşılırken, listenin her gün güncelleneceği açıklandı.

Virüs bulaşanların sayısının 29’a yükseldiği Karadağ’da ise 5 bin 972 kişinin gözetim altında tutulduğu belirtilirken, Savunma Bakanı Predrag Boskovic, halkın sorumlu davranmaması durumunda ülke genelinde OHAL ilan edilebileceğini duyurdu.

Hırvatistan’daki vaka sayısı 382’ye yükselirken, virüs bulaşanların sayısının 480’e çıktığı Slovenya’da, Kovid-19 nedeniyle dördüncü can kaybı da yaşandı.

Virüs bulaşan kişi sayısının 762’ye, can kaybının ise 8’e çıktığı Romanya’da ise bugünden itibaren tüm hastanelerdeki hastaların taburcu edileceği, yalnızca durumu acil olanların kalacağı ve acil durumlar dışında hiç kimsenin hastanelere kabul edilmeyeceği açıklandı.

Kaynak: AA http://timebalkan.com/bosna-hersekte-tum-havalimanlari-kapatiliyor/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir