G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin kuruluşunu anlatan film gösterildi – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin kuruluşunu anlatan film gösterildi

Türkiye’deki depremzedeler için konteyner ev taşıyan yardım konvoyu Bosna Hersek’ten yola çıktı
Mart 20, 2023
Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Girgin, Bosna Hersek’in Bihaç şehrini ziyaret etti
Mart 21, 2023

Bosna Hersek’te Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin kuruluşunu anlatan film gösterildi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Türk girişimciler tarafından 2004’te kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin (IUS), kuruluş hikayesini anlatan film gösterildi.

Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfına (SEDEF) ait IUS’de, üniversitenin kuruluş hikayesini anlatan “Geçmişin Çizgisi” isimli film gösterildi.

Gösterime, SEDEF, IUS yetkilileri ve Bosna Hersek’teki Türk kurumlarının yetkilileri ile öğrenciler katıldı.

SEDEF Vakfı Başkanı Hasan Topaloğlu ve IUS Görsel Sanatlar Bölümü Başkanı Muhammed Yasir Göz, program öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Topaloğlu, “1990’lı yılların sonunda başlayıp, 2003’te kuruluş izni aldığımız ve 2004’te ilk öğrenci kabulüne başladığımız IUS’un kuruluş hikayesini anlatan, ‘Geçmişin Çizgisi’ isimli filmi izleyeceğiz. Herkese iyi seyirler diliyorum.” diye konuştu.

Göz ise “2003’te ilk adımları atılan üniversitemizin birçok anısına şahit olduk. Dost meclislerinde çok fazla hikaye dinledik. Bu hikayeler kapsamında da üniversitemizin belgeselini hazırlamaya karar verdik. Üniversitemizin kurucularını filme aldık ve bu hikayeleri bir öykü kapsamında birleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Depremzedeler için çay satan Benjamin’e IUS’de ücretsiz eğitim sertifikası

Program kapsamında, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın Dobrinja semtinde, gelirini 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlere vermek için çay satan 12 yaşındaki Benjamin Mehanovic’e üniversite çağına geldiğinde, IUS’de ücretsiz eğitim alabilmesi için sertifika verildi.

Benjamin’i depremzedelere katkılarından dolayı ödüllendirmek istediklerini kaydeden Topaloğlu, “Benjamin sokakta çay satarak para topladı ve depremzedelere yolladı. Bu anlamlı hareketi biz de ödüllendirmek istedik.” diye konuştu.

Benjamin de çay satarak topladığı yaklaşık 2000 bin avroluk nakdi yardımı depremzedelere yolladığını kaydederek, IUS’den ücretsiz eğitim sertifikası almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. https://timebalkan.com/bosna-hersekte-uluslararasi-saraybosna-universitesinin-kurulusunu-anlatan-film-gosterildi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir