G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’ten ithal edilen bazı ürünlerde gümrük vergisi sıfırlandı – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’ten ithal edilen bazı ürünlerde gümrük vergisi sıfırlandı

Bosna Hersek’teki FETÖ kadrolarını operasyon korkusu sardı
Nisan 11, 2018
Bosna Hersek’te Düzenlenen 21. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı Açıldı
Nisan 11, 2018

Bosna Hersek’ten ithal edilen bazı ürünlerde gümrük vergisi sıfırlandı

Belirlenen tarife kontenjanları çerçevesinde Bosna-Hersek’ten ithal edilen bazı ürünler için gümrük vergileri sıfırlandı.

Bakanlar Kurulu’nun, “Bosna Hersek Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tarife kontenjan miktarı 8 bin tona kadar olan büyükbaş hayvanların taze, soğutulmuş veya dondurulmuş eti ile kontenjan miktarı 2 bin tona kadar olan koyun ve keçi etlerinin ithalinde gümrük vergisi uygulanmayacak. Söz konusu kontenjanı 2 bin tona kadar olan sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatının yanı sıra bin tona kadar olan ve ilgili gümrük tarife pozisyonuna giren kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatı için gümrük vergisi alınmayacak.

Söz konusu ithal et ve sakatat ürünlerinin yanında tarife kontenjanı miktarı 85 bin tona kadar olan buğday ve mahlut unu, 75 bin tona kadar olan ayçiçeği tohumu, aspir veya pamuk tohumu yağları, 20 tona kadar olan kimyaca saf laktoz, maltoz, glikoz ve fruktoz dahil diğer şekerler ve ilave aroma veya renk verici madde katılmamış şeker şurupları, suni bal (tabii bal ile karıştırılmış olsun ya da olmasın) ve karamel ithalatında gümrük vergisi oranı sıfırlandı.

Büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanların et ve sakatatları için açılan tarife kontenjanının 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli olmak üzere, her takvim yılında yeniden dağıtılması hükme bağlandı.

Öte yandan, İthalat Rejimi Kararına Ek Karar da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kaynak :  http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/bosna-hersekten-ithal-edilen-bazi-urunlerde-gumruk-vergisi-sifirlandi-359994.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir