Sal. Tem 23rd, 2024

Bosna Reisu-l-ulema’sı Kavazoviç , Patrik Irinej’in sözlerine cevap verdi

By bosnaklar Oca13,2020

Belgrad’daki Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği İrinej’in Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Üyesi Milorad Dodik ile görüştükten sonra, Sırbistan Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikhanesinde ” Sırbistan ve Bosna Sırp Cumhuriyeti için sınır yok tek bir şekilde var olmamalılar çünkü tek bir ulus, tek bir dil konuşuyorlar, değerleri bir ve her şeyleri ortak”dedi.

Bosna Hersek Riyaseti Reisu-l-ulema’sı (İslam Birliği Reisi ) Hüseyin ef. Kavazoviç, Patrik İrinej’in bu sözlerine karşı şunları söyledi:

– Ortodoks inananların tatilinin siyasi amaçlarla kötüye kullanılmasından memnun değilim, bu yüzden Bosna-Hersek’te ve tüm bölgede barış ve toplum huzuru için bir kez daha tepki vermek zorunda kalıyorum. Noel’de Patriğe ve Ortodoks Hıristiyanlarına gönderdiğim tebrikleri tekrarlamak istiyorum, bu yıl barış ve refah getireceği ve ortak bir ruhun hoşgörü ruhunu koruyacağı umudunu dile getirdim.

Bu tatiller sırasında halkı mesajlarıyla yanlış yönlendiren Patrik Irine’nin konuşmalarına tepki vermek zorunda kaldığım için çok üzgünüm. Her zaman tatillerin, aynı inancın üyeleri içinde bile uluslar arasındaki bölünmeyi teşvik etmek için değil, birbirlerine olan sevgiyi ve saygıyı ifade etme fırsatı olduğuna inanmışımdır. Komşularımız ve Ortodoks dostlarımız, bu günlerin en büyük dini bayramlarını, tüm Bosna-Hersek’te kutluyorlar. Kaygı uyandıran ve Bosna-Hersek’in egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygısızlık olan bu tür mesajlar çok üzücü. Özellikle 1995 Srebrenica olaylarında zirveye çıkan soykırımın işlendiği Bosna-Hersek’te yaşayan Müslüman inananlar nedeniyle bunun gerekli olduğu durumlarda memnuniyetsizliğimi ifade etmek benim görevim. Onbinlerce Boşnak tam olarak aynı topraklarda öldürüldü, tecavüz edildi ve kovuldu. Sırp Kilisesi (SPC ) üyelerinin dini birliğine duyulan ihtiyaç, tek bir devlet-politik alan anlamına gelemez.

Komşularımıza ve SPC’nin kendisi için verebileceğimiz en hayırlı tavsiye, bölgedeki kiliselerinin siyasi bir proje olarak görülmeye devam etmesine izin vermemektir. Bu yeni filetizm biçimi Sırp Ortodoks Kilisesi için değil, aynı zamanda yaşam alanını paylaştığı diğer kiliseler ve dini topluluklar için de yararlı olacaktır.

Ortodoks inananlar, Müslümanlar, Yahudiler ve Katolikler dahil olmak üzere tüm Bosna-Hersek vatandaşları, Bosna-Hersek topraklarında yaşıyor, vatandaşlığını taşıyor ve yasaları altında yaşıyor ve gelecekte de bu şekilde devam edecektir. Tek devlet yasal prosedürlerle, düzenlemeleri dahili olarak Bosna Hersek’tir. Tanımlanmış kalıcı sınırları ile Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar ve tüm vatandaşları için Bosna Hersek yeterince büyük. Allah’ın izni ve iradesiyle şimdi olduğu gibi gelecekte de öyle var olacaktır.

Kaynak: islamskazajednica.ba, www.dunyabulteni.net http://timebalkan.com/bosna-reisu-l-ulemasi-kavazovic-patrik-irinejin-sozlerine-cevap-verdi/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir