Cts. Tem 13th, 2024

Bosna’da Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camisi temel atma töreni düzenlendi

Kırşehir Belediyesi’nin Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla Bosna Hersek’te yaptıracağı Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camisi temel atma töreni düzenlendi.

Kırşehir Belediyesi’nin Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) aracılığıyla Bosna Hersek’in Olovo şehrinde yaptıracağı Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camisi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, törende yaptığı konuşmada, Olovo ile Kırşehir’in 2013 yılında “kardeş belediye” olduğunu anlattı. Bahçeci, Olovo’dan gelen talep üzerine burada sadece cami değil, yanında lojman, misafirhane, şadırvan, derslikler ve nikah salonu da yapılacağını söyledi.

İnşaatın bitim süresinin 2 yıl olarak planlandığını dile getiren Bahçeci, TDV aracılığıyla bu süreyi bir yıla düşürmek istediklerini vurguladı.

Bahçeci, Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in, ölmeden hemen önce Bosna Hersek’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a emanet ettiğini aktararak, “Cumhurbaşkanımıza emanet edilen Bosna, her Türk evladına bir emanettir. Her zaman yanınızda olacağımızın altını çizmek isterim.” dedi.

Bugün atılan temelin bir başlangıç olacağını kaydeden Bahçeci, “Bu eser sayesinde kardeşliğimiz daha da pekişecek, birlikte faaliyetlerimiz daha da artacak.” ifadesini kullandı.

TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Dr. Hüseyin Kayapınar da vakıf olarak dünyanın her tarafında camiler, okullar, üniversiteler yaptırdıklarını, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunduklarını belirtti.

“Bu cami Kırşehir-Olovo kardeşliğinin bir mührü”

Olovo Belediye Başkanı Dzemal Memagic de temeli atılan caminin gelecek nesillere miras kalacağını ve Olovo-Kırşehir iş birliğinin anıtı olacağını vurguladı.

Türk halkına ve Kırşehirlilere destekleri için teşekkür eden Memagic, “Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bosna Hersek’in de diğer bölge ülkeleri ile aynı imkanlara sahip olması için verdiği destek için teşekkür ediyorum.” dedi.

Saraybosna Müftüsü Enes Ljevakovic ise projenin hayata geçirilmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin, saygı duyulan bir devlet, güçlü bir ülke haline geldiğini dile getiren Ljevakovic, “15 Temmuz gecesi Türk halkı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için nasıl dua ettiysek, bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardım etmesi için dua ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Ljevakovic, inşa edilecek caminin Kırşehir-Olovo kardeşliğinin bir mührü olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından inşaat alanına geçilerek, dualar eşliğinde Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camisi’nin temeli atıldı.

Cami hakkında

Toplam bin 520 metrekare alan üzerine yapılması planlanan cami ve külliye, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyacak. Külliyenin ana işlevini oluşturacak ve aynı anda 400 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahip cami, tek kubbeli ve klasik form üzerine inşa edilecek.

Külliye içinde caminin yanına inşa edilecek iki katlı binada ise idari ofis, misafirhane ve nikah salonu bulunacak. Tek minareli olarak tasarlanan caminin avlusunda ise yöresel taşlarla tasarlanmış bir şadırvan ve havuz yer alacak.

Kaynak : http://www.aksam.com.tr/dunya/bosnada-ahi-evrani-veli-kirsehir-camisi-temel-atma-toreni-duzenlendi/haber-675762

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir