G-5HQRNHEWSG Bosna’da beş asırlık gelenek: Ayvaz Dede Şenlikleri – Bosnaklar1.com

Bosna’da beş asırlık gelenek: Ayvaz Dede Şenlikleri

“Bosna Hersek NATO üyeliğinde son virajda”
Haziran 25, 2021
Macaristan, Bosna Hersek ve Karadağ’a Kovid-19 aşısı verecek
Haziran 29, 2021

Bosna’da beş asırlık gelenek: Ayvaz Dede Şenlikleri

Bosna Hersek’te Ayvaz Dede Şenlikleri coşkuyla kutlandı. Bu yıl 511’incisi düzenlenen etkinlik kapsamında Türkiye’den giden mehter takımı da sahne aldı.
Bosna Hersek’te Boşnakların İslamiyeti kabul edişinin önemli sembollerinden Ayvaz Dede adına yapılan şenliklerin 511’incisi düzenlendi.

Türkiye’den giden mehter takımının verdiği konser katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

Programa binlerce Bosnalı Müslüman’ın yanı sıra Türkiye’den de çok sayıda kişi katıldı.

Bosna’da halkın Müslüman olmasına vesile oldu

Şenliklerin, bölge halkının İslam’a geçmesi vesilesiyle düzenlendiği biliniyor.

Yıllardır anlatılagelen hikaye de oldukça ilginç…

Ayvaz dede buradaki dağa gelip kırk gün kırk gece ibadet eder. Bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını görür ve boynuz sesiyle uykusundan uyanır.

Uyandığında karşısında ortadan ikiye yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı bulur. Mucizevi olayı duyan bölge halkı toplu halde İslam’a geçer ve Müslüman olur.

511 yıl süren gelenek

Travnik Müftüsü Ahmed Adiloviç de şenliklerin amacının Boşnakların kim olduğunu ve nereden geldiklerini hatırlaması olduğunu söyleyerek bu etkinlikler vesilesiyle geleneklerin yaşatıldığını söyledi.

Etkinlik kapsamında, programın düzenlendiği Ajvatovica’da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen mescidin açılışı yapıldı.

Açılışa katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye ve Bosna Hersek kardeşliğinin her zaman devam etmesi temennisinde bulundu.

Haber: Ufuk Şahin

Kamera: Adis Patkoviç https://www.trthaber.com/haber/dunya/bosnada-bes-asirlik-gelenek-ayvaz-dede-senlikleri-591410.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir