G-5HQRNHEWSG Bosna’da Kırmızı Akan Nehir : Drina – Bosnaklar1.com

Bosna’da Kırmızı Akan Nehir : Drina

Ćevapi Yemek İçin Bosna’ya Gidilir Mi?
Ağustos 2, 2017
Savaşta Bir Sırp Asker,Boşnak Komşusu İçin Canını Feda Etti. Peki Kim Bu Genç Adam?
Ağustos 2, 2017

Bosna’da Kırmızı Akan Nehir : Drina

Bir nehir düşünün; Suyu kızıl akan… Sırp çetniklerin, Srebrenitsa katliamı sırasında hiç uğruna öldürdüğü veya iç organlarını canlı canlı çıkardıkları Boşnakları attıkları Drina’dan bahsediyoruz…

YÜREK BURKAN OLAYLAR…
Drina, günümüzde Sırbistan ve Bosna Hersek’te akan, Sava nehrinin 346 kilometrelik en büyük koludur. Genişliği yer yer 50-60, belli bölgelerde ise 12-20 metre kadardır. Ortalama derinliği 3-5 metre, en derin bölgesi 12 metre olan Drina’da katliam zamanı eşine çok az rastlanan kan dondurucu olaylar yaşanmıştır.

EN HÜZÜNLÜ KÖPRÜ; DRİNA KÖPRÜSÜ
Belki de dünya üzerindeki ‘en hüzünlü köprü’ Drina Köprüsü’dür. Soykırım sırasında Vişegrad’daki bu köprüden çok sayıda Boşnak ölü veya yaralı olarak suya atılmıştır.
Sırp çetnikler, bazı Boşnakları ‘köprüden atıp, suya düşene kadar vurma yarışı’ yapmıştır. Belli dönemlerde, suya atılan Boşnakların çokluğu yüzünden kızıl akan nehrin akışı yer yer durma noktasına gelmiştir.

Kaynak : tojetoturska.blogspot.com.tr

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir