Sal. Tem 23rd, 2024

Boşnak Akademisyen Dr Muhamed Filipovíç Saray Bosna’da vefat etti


Akademisyen Dr Muhamed Filipovíç 91 yaşında Saray Bosna’da vefat etti

Bosna-Hersek Bilim ve Sanat Akademisi üyesi ve Boşnak Bilim ve Sanat Akademisi üyesi Dr Muhamed Filipovíç (91) hayatını kaybetti.

Saraybosna Üniversitesi’nde profesördü. Birkaç kitabın yazarı, felsefi bir yazar, bir deneme yazarı ve bir teorisyen.

İlkokul ve liseden memleketi Banja Luka’da mezun oldu. Belgrad ve Zagreb’de felsefe okudu. 1952 yılında mezun oldu ve 1960 yılında doktorasını aldı. 1987’den beri BH Bilim ve Sanat Akademisi’nin tam üyesidir.

Saraybosna Felsefe Fakültesi, Felsefe ve Sosyoloji Bölümü, bilimsel araştırma metodolojisi ile yeni bir mantık ve metodoloji profesörüdür. Kitaplara ek olarak, mantık, felsefe tarihi, denemeler, etik, siyasi ve kültürel tarih ve sosyoloji gibi çok sayıda bilimsel alanda çok sayıda eser ve makalenin yazarıdır. Edebi incelemeler ve denemeler yazdı ve çok sayıda tartışmaya yol açtı.

Filipovic’in imzaladığı en önemli eserler şunlardır: Din ve Ahlak, Hümanizmin Etik Temelleri, Lenin – Düşüncesinin Monografisi, Marksizm ve Çağdaş Felsefe, Marksist Felsefe, Safet Krupić – Filozof, Deneme ve Edebi Eleştirmen, Dil I ve II Felsefesi, İçinde Ruhsal Yaşam Tarihi Bosna Hersek toprakları I-IV, Boşnak siyaseti, Alia’nın diplomatıydım, Komünizm ve nostalji, Avrupa nosyonu üzerine on ders, Bosna trajedisi…

Bilimsel çalışmalarına ek olarak Bosna Hersek’in İngiltere ve İsviçre Büyükelçisi olarak da görev yaptı.

Geçen Ekim ayında Bosna Bilim ve Sanat Akademisi ve Saraybosna Üniversitesi, doğumunun 90. yıldönümünü kutlamak için “Akademisyen Muhammed Filipoviç’in Hayatı ve Eseri” konulu sempozyum düzenledi. O zaman, Akademisyen Filipoviç’in hayatı ve çalışması üzerine bir monograf düzenlendi, BANU tam zamanlı üyeleri, akademisyenler Mehmed A. Akshami ve Asim Kurjak tarafından düzenlendi.

Bu vesileyle Filipoviç, UNSA Rektörlük odasında şunları söyledi:

  • Toplumdaki işlevini yerine getirmelisin. Çalışın, yaratın ve yazın. İnsanlara öğretmek ve insanlardan öğrenmek. İnsana layık bir hayat yaşamak için gerekli olan budur. Bana gösteriyor.

Akademisyen Filipoviç 3 Ağustos 1929’da Banja Luka’da doğdu.

Kaynak: ibalkan.net https://www.dunyabulteni.net/balkanlar/akademisyen-dr-muhamed-filipovc-saray-bosna-da-vefat-etti-h460749.html

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir