Sal. Tem 23rd, 2024

Boşnak asıllı Bakan’a ırkçı saldırı

By bosnaklar Oca12,2020

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Boşnak kökenli milletvekili Alma Zadic’i yeni kurulan hükümette bakan olarak atamasının ardından sosyal medyada artan ırkçı ve nefret içerikli saldırılara sert tepki gösterdi.

Ülkede merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi arasında yaklaşık iki aydır süren görüşmelerin ardından koalisyon kurulmuştu.

Yeşiller Partisi’nden 4 isim kabineye bakan olarak girdi. Onlardan biri de Adalet Bakanı olarak atanan Boşnak kökenli Alma Zadic.

Ancak henüz koalisyon görüşmeleri sürerken kadın siyasetçinin etnik kökeni ve dini kimliğine yönelik başlatılan ırkçı saldırılar ve nefret söylemleri artarak devam etti.

Bosna asıllı bakana sahip çıkan Kurz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Nefret söylemi zamanımızın iğrenç bir gerçeği. Bu tür şeylerin bizde yeri olmamalı. İster sağcı, ister İslamcı, ister solcu olsun çevrim içi nefret söylemleri ile sürekli olarak mücadele edeceğiz. Alma Zadic ve bu tür saldırıya uğrayan herkese desteğim sonsuz.” ifadesini kullandı.

Alma Zadic’in ailesi 1994 yılında Bosna’daki savaştan kaçarak Avusturya’ya geldi. Zadic o zaman henüz 10 yaşındaydı.

Siyasete Yeşiller Partisi içerisinde başlayan ve 2017’de milletvekili seçilmesiyle sık sık ırkçı saldırılara maruz kalan kadın siyasetçi, yeni kabinede Adalet Bakanı olarak görev yapacak.

Bu arada Avusturya basını Alma Zadic’e 24 saat koruma verildiğini aktardı. https://tr.euronews.com/2020/01/10/avusturyada-bosnak-asilli-alma-zadicin-bakan-olmasinin-ardindan-artan-rkci-saldirilara-ser

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir