G-5HQRNHEWSG Boşnak asıllı Bakan’a ırkçı saldırı – Bosnaklar1.com
Saraybosna dünyanın hava kirliliği en yoğun başkenti oldu
Ocak 12, 2020
Boşnak Oyuncu Haris Hajradinovic: “Asker selamına olumsuz bir şey söylenemez”
Ocak 12, 2020

Boşnak asıllı Bakan’a ırkçı saldırı

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Boşnak kökenli milletvekili Alma Zadic’i yeni kurulan hükümette bakan olarak atamasının ardından sosyal medyada artan ırkçı ve nefret içerikli saldırılara sert tepki gösterdi.

Ülkede merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi arasında yaklaşık iki aydır süren görüşmelerin ardından koalisyon kurulmuştu.

Yeşiller Partisi’nden 4 isim kabineye bakan olarak girdi. Onlardan biri de Adalet Bakanı olarak atanan Boşnak kökenli Alma Zadic.

Ancak henüz koalisyon görüşmeleri sürerken kadın siyasetçinin etnik kökeni ve dini kimliğine yönelik başlatılan ırkçı saldırılar ve nefret söylemleri artarak devam etti.

Bosna asıllı bakana sahip çıkan Kurz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Nefret söylemi zamanımızın iğrenç bir gerçeği. Bu tür şeylerin bizde yeri olmamalı. İster sağcı, ister İslamcı, ister solcu olsun çevrim içi nefret söylemleri ile sürekli olarak mücadele edeceğiz. Alma Zadic ve bu tür saldırıya uğrayan herkese desteğim sonsuz.” ifadesini kullandı.

Alma Zadic’in ailesi 1994 yılında Bosna’daki savaştan kaçarak Avusturya’ya geldi. Zadic o zaman henüz 10 yaşındaydı.

Siyasete Yeşiller Partisi içerisinde başlayan ve 2017’de milletvekili seçilmesiyle sık sık ırkçı saldırılara maruz kalan kadın siyasetçi, yeni kabinede Adalet Bakanı olarak görev yapacak.

Bu arada Avusturya basını Alma Zadic’e 24 saat koruma verildiğini aktardı. https://tr.euronews.com/2020/01/10/avusturyada-bosnak-asilli-alma-zadicin-bakan-olmasinin-ardindan-artan-rkci-saldirilara-ser


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir