G-5HQRNHEWSG Boşnak böreğinin sırrı saç tepside ve közün içinde pişmesi – Bosnaklar1.com

Boşnak böreğinin sırrı saç tepside ve közün içinde pişmesi

Judoda Avrupa Açık Müsabakaları Bosna Hersek’te Gerçekleştirilecek
Şubat 8, 2022
Bosna Hersek’in En Güzel Dağı – Zelengora
Şubat 11, 2022

Boşnak böreğinin sırrı saç tepside ve közün içinde pişmesi

Bosna-Hersek’te ‘pita’ olarak adlandırılan börek, Boşnakların olduğu gibi turistlerin de gözde yiyecekleri arasında. Başçarşı’daki ünlü börekçi dükkanlarında satışa sunulan böreği özel kılan şey ise pişirilme şekli.

Pita yapmak için ilk önce hamurlar açılıyor ve oldukça ince şekilde yufka haline getiriliyor. Sonra içine kıyma, kuşbaşı, ıspanak, peynir, patates veya kabak konuyor. Yufka içine yerleştirilen malzemelerden sonra yufka yaprak sarmadan daha kalın olacak şekilde sarılıyor.

Farklı iç malzemesi ile hazırlanan börekler tepsilere konulduktan sonra ocağa getiriliyor. Börek tepsisinin hem altı hem de üzeri sacla kapatılıyor ve bu geniş sacların üzeri korlarla kaplanıyor. Bu şekilde hem alttan hemde üstten sıcaklık alan böreğin her tarafı eşit miktarda pişiyor.

Börekçi dükkanını işleten Fata Avaz, “Burada ünlü Boşnak Böreğini geleneksel yollarla bu saclarla hazırlıyoruz. Bu çok kullanılan bir yöntem değil ve bu şekilde hazırlaması oldukça zor.” diyor.

Ülkeye gelen turistlerin de oldukça ilgisini çeken ‘işpot saça” yani sac altı böreğini yiyen, lezzetini bir daha unutamıyor. Böreği çok beğendiğini ifade eden bir Türk turist, “Boşnak böreğinin çok güzel olduğunu duymuştum. İkinci kere yemeğe geldim, çok lezzetli.” şeklinde konuşuyor. https://www.bosnahersek.ba/bosnak-boreginin-sirri-sac-tepside-ve-kozun-icinde-pismesi-2/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir