G-5HQRNHEWSG Boşnak Lider Bakir İzzetbegoviç: “Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmeyeceğiz” – Bosnaklar1.com

Boşnak Lider Bakir İzzetbegoviç: “Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmeyeceğiz”

Boşnak Gazeteci Emine Şeçeroviç Kaşlı’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Mesaj : Her daim, Allah’ın kulu bu Boşnak da yanında
Kasım 27, 2022
Trabzonspor’un Boşnak futbolcusu Edin Visca: Türk vatandaşı olmak istiyorum
Aralık 1, 2022

Boşnak Lider Bakir İzzetbegoviç: “Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmeyeceğiz”

Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, bazı yabancı güçlerle problem yaşamamak adına Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmeyeceklerini söyledi.
Erdoğan’la sık görüşmediklerini fakat her görüşmelerinde Bosna için hayırlı işler yaptıklarını ifade eden İzetbegoviç, “Türkiye, hiçbir zaman Bosna Hersek için problem üretmedi. Her zaman destek ve yardım sağladı. Rusya ve Putin söz konusu olduğunda durum elbette böyle değil” diye konuştu.

Federalna televizyonuna konuşan İzetbegoviç, Müslüman ve Erdoğan’a yakın olduğu için iktidardan uzaklaştırılmak istenildiğini söyledi.

“SDA’yı hükümet dışı bırakan koalisyon anlaşması boşa çıkacak”

İzetbegoviç, Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) ile Saraybosna merkezli muhalefet partilerinin SDA’yı hükümet dışı bırakan koalisyon anlaşmasının boşa çıkacağını söyledi.

SDA’nın seçimlerde en fazla oy alan parti olarak Bosna Hersek Federasyonu entite parlamentosunda 12 ila 13 delegeye sahip olacağını vurgulayan İzetbegovic, “Bu anlaşma için Federasyon Parlamentosunun Halklar Meclisindeki Boşnak kulübünde 11 Boşnak delegeye sahip olmaları gerekiyor. Bu sayıya ulaşacaklarını sanmıyorum. Bu bir blöften ibaret. SDA’nın halihazırda 11, muhtemelen 12 delegesi var ve partnerleriyle birlikte sahip olacağı delege sayısı ise 13 ila 14. Bu hikaye böylece bitmiş olacak. Bu açıdan nerede durduğumuzu birkaç gün içerisinde teyit etmiş olacağız” dedi.

HDZ ve muhalefet partilerinin henüz parlamento şekillenmeden giriştikleri koalisyon anlaşmasının henüz taraflarını seçmemiş olanları etkileme amaçlı bir her şeyi oldu bittiye getirme operasyonu olduğunu vurgulayan İzetbegoviç, koalisyon anlaşmasının HDZ’nin ofisinde hazırlandığını ve bu anlaşmayla SDA’nın daha önce karşı çıktığı değişikliklerin yapılmak istendiğini ileri sürdü.

Saraybosnalı muhalefet partilerinin Sırp lider Milorad Dodik liderliğindeki Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) ile HDZ’yi hükümete alırken SDA’yı hükümette istemiyor olmasının “sapkınlık” olduğunu söyleyen İzetbegoviç, HDZ’nin amacının ise vatanperver Boşnak siyasi faktörünü iktidardan uzak tutmak olduğunu iddia etti. https://balkanpostasi.net/izetbegovic-turkiye-ve-erdogandan-vazgecmeyecegiz/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir