Per. Tem 18th, 2024

Boşnak Lider İzetbegoviç’ten ABD uyarısı

By bosnaklar Tem9,2023

Demokratik Eylem Partisi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik’in son açıklamaları hakkında yorum yaptı.

Hayat televizyon programına konuk olan İzetbegovic, “Planlarının gerçekleştirilmesine engel olduğu için SDA’yı devirme amacına sahip olduğu açık ve her geçen gün daha da netleşiyor. Dodik dürüst bir politikacı ve pek çoğunun söylemeyeceği şeyleri söylüyor. Üçlü İttifakı engelli bir yapı olarak adlandırdı.“ dedi.

Bakir İzetbegoviç, ABD Büyükelçiliği’nin Bosna Hersek’in kamu mülklerine ilişkin açıklamasının endişe verici olduğunu söyledi.

İzetbegoviç, “Devlet mallarının tek sahibinin Bosna Hersek Devleti olduğu açıktır. Yüksek Temsilcilik Ofisi bu soruna çözüm bulmak için bir ekip oluşturdu. ABD büyükelçiliği, mülkiyet meselesinin her parçasının sürekli olarak Bosna Hersek devleti tarafından kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelmediğini duyurdu. Sırp Cumhuriyeti’nin daha önceki konumu ve bu konudaki tehditleri de biliniyor.” dedi.

ABD’nin açıklamasında her şeyin devlete ait olması gerektiği gibi bir ilahi kanun olmadığı yönündeki ifadenin tehlikeli olduğunu söyleyen İzetbegoviç, ormanlar, madenler ve nehirler gibi varlıkların entitelere verilmesine müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.

İzetbegovic, “Bir (ABD) büyükelçilikten bir açıklama aldık. Her şeyin devlete bırakılmasının ilahi bir kanun olmadığını söylediler. Böyle bir model yapacaklarından şüpheliyim: Bosna Hersek bir devlet ancak bu devletin belediye, kanton, entite ve ilçe olduğu, her birinin kendine göre sorumlulukları olacağı şeklinde yorumlar yapacaklar. Bir şeyi inşa ettiklerinde, onu verimli bir şekilde inşa etmek için devletten bir dönüm veya daha fazlasını devralmalarına hiçbir itirazımız yok. Ama ormanlar, sular, madenler…entitelere teslim edilecekse buna izin verilmemeli”, diyerek şu sözleri ekledi,

İzetbegovic, “Devletin kademelere ayrıldığı şeklinde bir yorumdan korkuyorum, buna karşı çıkmak zorundayız. Mülkü devretmek zorunda kalırsak, bu çok tehlikeli olabilir.” diye konuştu. https://timebalkan.com/izetbegovicten-abd-uyarisi/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir