G-5HQRNHEWSG Boşnak Metiljevic 50 yıldır saz yapıyor – Bosnaklar1.com
Boşnaklar, geleneksel ‘Teferic Şenliği’nde buluşuyor
Nisan 17, 2018
Türk-Boşnak Kardeş Parlamento Başkanı İmamoviç: Balkanlar olarak Türkiye’nin yanındayız
Nisan 17, 2018

Boşnak Metiljevic 50 yıldır saz yapıyor

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaşayan saz ustası Camil Metiljevic, 50 yıldır hem saz yapıyor, hem de Boşnak kültürünün önemli değerlerinden sevdalinkaların olmazsa olmazı sazı çalıyor.

70 yaşındaki Metiljevic, Bosna Hersek’te yok olmaya yüz tutan saz ustalığını sürdürdüğü gibi saz çalma kültürünü de devam ettiren nadir Boşnaklardan biri olarak dikkati çekiyor.Sazın büyülü bir sese sahip olduğunu söyleyen Metiljevic, bu enstrümana ilgisinin Bosna Hersek’in ünlü sazcıları Muhamed Mesanovic Hamic, Hasim Muharemovic ve Selim Salihovic’i dinleyerek ortaya çıktığını ifade etti.Metiljevic, ilk kez saz sesini duyduğunda 14 yaşında olduğunu anlatarak, ‘Sazın tınısını ilk kez duyduğumda çok beğenmiştim. Yıllarca bana saz alması için babama ısrar ettim. O dönem yaşadığım yerde saz olmadığından babam ilk sazımı Türkiye’den getirmişti’ şeklinde konuştu.Yarım asırdır saz ustası olan Metiljevic, bugüne kadar el yapımı 50’den fazla sazı olduğunu belirterek, ‘Halk türküsü anlamına gelen sevdelinkaların yaşamasına katkı sağlamak beni mutlu ediyor’ dedi.

TÜRK SAZ USTALARINA SAYGIMetiljevic, saz ezgisini dinlemenin bambaşka bir duygu olduğunu belirterek, ‘Sazı hatasız ayarladığınızda duyduğunuz ses tüylerinizi diken diken etmeli. Saz, müzik için büyük bir zenginlik. Saz, tınısıyla arkasında inciler bırakır’ dedi.Metiljevic, Türkiye’deki sazcıları da yakından takip ettiğini ve büyük bir saygıyla dinlediğini belirterek, ‘Türk sazcıları yeterince dinlemeden bu dünyadan göçersem çok üzülürüm. Türk müziği son derece zengin. Saz ise orkestraların vazgeçilmezi’ diye konuştu.

Kaynak : https://www.olay.com.tr/bosnak-metiljevic-50-yildir-saz-yapiyor-149322h.htm


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir