G-5HQRNHEWSG ‘Boşnaklar, Sırpları sadece hayvanat bahçesinde görmek istiyor’ – Bosnaklar1.com

‘Boşnaklar, Sırpları sadece hayvanat bahçesinde görmek istiyor’

Trump, Bosna Hersek’i karıştırdı
Ağustos 10, 2017
‘Araplar, Bosna Hersekli kadınların peşinde’
Ağustos 10, 2017

‘Boşnaklar, Sırpları sadece hayvanat bahçesinde görmek istiyor’

Saraybosna’daki okulların eğitim planlarında yapılacak ‘Sırp düşmanı’ değişiklikleri değerlendiren Sırp tarihçi Cedomir Antic, “Bosna ya Boşnak ve Müslüman olacak ya da hiç olmayacak” dedi.
Saraybosna okullarında bu yıldan itibaren Sırpların saldırgan, Sırp Cumhuriyeti’nin ise Boşnak ‘soykırımı’ (Srebrenitsa katliamı) sonucu ortaya çıktığının öğretilmesine dair önerilen değişiklikler, Saraybosna Kantonu Başbakanı Elmedin Konakovic tarafından onaylandı.

‘ULUSAL VE DİNİ HÜSRAN, FANATİZM VE AŞIRILIK POLİTİKASI’
Sputnik’e konuşan Antic, “Bu maalesef bugün en büyük Boşnak güç olan Demokratik Eylem Partisi (SDA) tarafından izlenen bir politika. Bu, ulusal ve dini hüsran, fanatizm, aşırılık politikası. Ama 1990’lı yıllarda sözlü destek almasaydı böyle olmazdı. Bu çok daha ciddi, gerçek bir destek olsaydı muhtemelen bugün Bosna’da Sırp kalmazdı” yorumunda bulundu.

MİLLİYETÇİLİK KARTI SAVAŞ DÖNEMİNDEN DAHA AKTİF KULLANILIYOR’

ABD ve Avrupa liderlerinin, İslam’dan korkmaları ve ona karşı gayri resmi savaş başlatmaları nedeniyle 1990’lı yıllarda Boşnaklara gerçek destek veremediklerini kaydeden Sırp tarihçi, şu anda Bosna-Hersek’te milliyetçi kartının savaş döneminde olduğundan daha aktif oynatıldığını söyledi. Tarihçi değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

“Bu durum ülkede büyük sorunlar olduğunu gösteriyor ve bundan sadece Bosnalı siyasetçiler değil, önde gelen ülkeler de sorumlu. Bu ülkelerin Balkanlara gönderdiği delegeler, kolektif suçun tek bir halka ait olduğunu, bu halkın kültürel anlamda eksik olduğunu, diğerlerinin iyi, insani ve toleranslı olduğunu iddia etti. Bu elbette her yönden saçmalık.

‘SIRP KURBANLARA YÖNELİK ADALET SAĞLANMADI’
Sırpların ve Sırp elitlerinin gerçekten de suçlu olduğunu varsayalım. Alman Naziler de 2. Dünya Savaşı’nda yaşananlardan sorumlu. Peki ya 2. Dünya Savaşı bittikten 21 yıl sonra birisi çıkıp da soykırımlardan Almanların kolektif olarak suçlu olduğunu, diğer tüm halkların ise kurban olduğunu söyleseydi Avrupa’ya ne olurdu? Aklı başında bir insan böyle bir retoriğe dönüp de tüm yaşananların ardından ülkesinde ilerlemenin başlayabileceğini bekleyebilir mi? Bosna Savaşı’nın 30 bin Sırp kurbanına yönelik adalet sağlanmadı ve bu kurbanlardan sorumlu olan kişiler Lahey Mahkemesi’ne çıkarılıp ceza almadı.”

Eğitim programındaki değişikliklerin tamamen siyasi kararlar olduğunu ve Boşnak tarafının var gücüyle ülkedeki Sırpları asimile etmeye çalıştığını belirten Antic, “Onlar Sırpları sadece hayvanat bahçelerinde görmek istiyor. İnsanların parmakla işaret etmesini ve ‘İşte soykırım yapan halk’ demelerini istiyorlar. Ama Sırp Cumhuriyeti’ndeki Boşnak ve Müslümanlar için talep ettikleri hiçbir şey, Bosna-Hersek Federasyonu’ndaki Sırplar için yapılmadı” diye konuştu.

Antic, ABD ve AB’deki belli bazı çevrelerin desteğiyle Boşnakların Sırp Cumhuriyeti’ni feshetmeyi başarmasından sonra Bosna’nın bu modele göre işleyeceğini ileri sürdü.

 

Kaynak : tr.sputniknews.com

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir