G-5HQRNHEWSG Bosnalı Arslan bebekten sevindirici haber – Bosnaklar1.com

Bosnalı Arslan bebekten sevindirici haber

1 tatlı kaşığı bal kaç kalori-Kalori hesaplama cetveli
Mart 14, 2018
Bir lavaş ekmeği kaç kalori-Kalori hesaplama cetveli
Mart 14, 2018

Bosnalı Arslan bebekten sevindirici haber

Beynindeki tümörün tedavisi için Bosna Hersek’ten İstanbul’a getirilen 7 aylık Arslan Kulacic’in tedavisinde 5 hafta geride kalırken, bebeğin tümör sebebiyle kaybolan görme yetisine yakın zamanda kavuşacağı açıklandı.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyninde kötü huylu tümör tespit edilen ve tedavisi için gerekli 133 bin avroyu toplamak için ülkesinde yardım kampanyaları başlatılan Arslan Kulacic’in tedavisinde 5 haftanın geride kaldığını anlattı.

İkinci kür kemoterapinin tamamlandığını belirten Çuhadaroğlu, bir haftalık değerlendirme süresinin ardından üçüncü kür kemoterapi tedavisine geçileceğini ifade etti.

Arslan bebeğin tedavisiyle ilgili yol haritası çizilecek sürece girildiğini aktaran Çuhadaroğlu, bebeğin klinik durumunun iyi olduğunu, yaşamsal fonksiyonlarının iyiye gittiğini vurguladı.

Çuhadaroğlu, “Bizim çizdiğimiz yol haritası yönü gösterir. Gün gün, saat saat, an an karar vermek çok zor, çünkü an an durumda değişiklik olabilir. O yüzden her an takibi sürdürüyoruz.” dedi.

Arslan bebeğe göz tedavisi uygulandığını dile getiren Çuhadaroğlu, şöyle devam etti:

“Arslan bebek ilk geldiğinde beyinde bir kitle vardı. Bu kitleden örnek alınıp çıkan sonuca göre kemoterapiye başlamıştık. Genel sağlık durumu oldukça iyi. Bu hafta göz muayenesi yapıldı. Bu tümör görme yetisini de bozan bir tümördü. Göz hastalıkları uzmanı hocamız değerlendirdi ve görme yetisinin yavaş yavaş geri geldiğini hatta bir gözde tam olarak geri gelme ihtimalinin yakın zamanda olabileceğini bildirdi. Bu bizim için çok sevindirici bir haber.”

“Ailenin hekimle uyumu tedavinin başarısını arttırıyor”

Takibin anbean yapıldığına işaret eden Çuhadaroğlu, “Bir ekip takip ediyor Arslan bebeği. Birlikte değerlendiriyorlar, bu değerlendirme anbean yapılıyor. Burada tedavide ailenin uyumu, ailenin hekimle uyumu çok önemli. Bu çok iyi gidiyor. Bu durum tedavi başarısını da arttıracak bir şey. Karşılıklı güven ve anlayış içerisinde süreci yürütüyoruz. Bunun ek bir katkı sağlayacağını da düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Arslan bebeğin tedavisinin gelişimine göre uygulandığını kaydeden Çuhadaroğlu, bebeğin 5 haftada boyu ve kilosunda kayda değer bir değişiklik olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/bosnali-arslan-bebekten-gundem-2627363/

 

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir