G-5HQRNHEWSG Bosnalı ERS 48 MW’lık RES kuracak – Bosnaklar1.com

Bosnalı ERS 48 MW’lık RES kuracak

Bosna bu yıl HES üretiminin artmasını bekliyor
Şubat 17, 2018
Enerjide yatırım cenneti Bosna Hersek
Şubat 17, 2018

Bosnalı ERS 48 MW’lık RES kuracak

Enerji Günlüğü – Bosnalı rüzgar enerjisi şirketi ERS, Bosna’nın savaş sonrası iki bağımsız bölgesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde 48 MW’lık ilk rüzgar santralini kuracak.

Bosna’nın ikinci büyük elektrik şirketi ERS, ülkenin enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine ve sera gazı emisyonlarının azaltımına yardımcı olmak üzere 48 MW’lık bir rüzgar santrali kuracak. ERS, santralin geliştirmesi konusunda danışmanlık hizmeti alım ihalesi düzenledi.

Bosna’ın güneydoğusunda, Berkovici kentinde kurulacak olan Hrgud Rüzgar Santrali’nde, her biri 3 MW kapasiteli 16 adet rüzgar türbini kurulacak. Santralin dört yıl içinde şebekeye bağlanması ve yılda 126 GWh elektrik üretmesi bekleniyor.

2015 yılında santrali inşa etmek ve işletmek için 50 yıllık lisans alan ERS, Alman devletine ait kalkınma bankası KfW’den 60 milyon euroluk kredi aldı. Projenin toplam maliyeti 65 milyon euro olarak tahmin ediliyor.

Bosna’nın diğer bağımsız bölgesi olan Boşnak-Hırvat Federasyonu da, toplam 138 MW’lık rüzgar santrali kurmaları için üç şirkete yeşil ışık yaktı.

Bosna, elektriğin yüzde 40’ını hidroelektrik santrallerden, geri kalanını ise kömürle çalışan tesislerden üretiyor. Bosna 2020 yılına kadar yenilenebilir enerjinin payını yüzde 43’e çıkarmayı hedefliyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Bosna’da 320 MW’lık bir rüzgar kapasitesi daha eklenecek.

Kaynak : http://www.enerjigunlugu.net/icerik/25963/bosnali-ers-48-mwlik-res-kuracak.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir