G-5HQRNHEWSG Bosnalı Hırvat liderden üçüncü entite tehdidi – Bosnaklar1.com

Bosnalı Hırvat liderden üçüncü entite tehdidi

Bosna’da canlanan milliyetçilik hayaleti ürkütüyor
Şubat 12, 2022
Bosna Sırp Cumhuriyeti entite meclisi paralel devlet kurumlarını onaylamaya devam ediyor
Şubat 12, 2022

Bosnalı Hırvat liderden üçüncü entite tehdidi

Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) lideri Dragan Covic, Boşnak ve Hırvatların yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu entitesinin yeniden düzenlenmesi sürecini başlatmak durumunda kalabileceklerini söyledi.

Bosna Hersek’in Hırvatların da vatanı olduğunu ve vatanlarını korumak istediklerini vurgulayan Covic, mevcut seçim yasalarının Bosnalı Hırvatlar açısından adil olmadığını ve değiştirilmemesi halinde Hırvatların anayasa değişikliği ve Bosna Hersek Federasyonu entitesinin yeniden düzenlenmesi sürecini başlatmak zorunda kalacaklarını ileri sürdü.

Covic’in bu ifadelerle Bosna Hersek Federasyonu entitesinin bölünerek Hırvatlara ait üçüncü bir entite oluşturulmasını kastettiğine inanılıyor.

Kendisinin Sırp lider Dodik ile birlikte Bosna Hersek’te yeni bir savaş çıkmaması için siyaset yaptıklarını iddia eden Covic, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’ndeki konuşmasını da bu nedenle yaptığını söyledi.

Seçim reformu görüşmelerinin sona yaklaştığına dikkat çeken Covic, Hırvat Halk Meclisi’nin 19 Şubat’ta gerçekleştireceği oturumda bu meselede nasıl bir tavır takınılacağına karar vereceğini söyledi. https://timebalkan.com/bosnali-hirvat-liderden-ucuncu-entite-tehdidi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir