G-5HQRNHEWSG Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’ten savaş çağrısı gibi miting daveti – Bosnaklar1.com

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’ten savaş çağrısı gibi miting daveti

Bosna Savaşı’nda sivilleri işkenceyle öldüren 7 eski Sırp askere 91 yıl hapis
Ekim 23, 2022
Mostarlı Gençler Bosna Hersek’in Gururu Oldu
Ekim 23, 2022

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’ten savaş çağrısı gibi miting daveti

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Salı günü koalisyon ortakları ile Banja Luka kentinde gerçekleştirmeyi planladıkları miting için vatandaşlara harp seferberliğini andıran bir çağrı yayınladı.

Dodik, Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonunun Sırp Cumhuriyeti entite başkanlığı seçimlerini yenileme kararını protesto etmek için gerçekleştirilecek mitinge ilişkin çağrıda vatandaşları “halkın seçimlerde ortaya koyduğu iradeyi korumaya” çağırdı.

Sırp tarihinden Kosova savaşında Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaşan Kral Lazar’dan Sırp isyanına liderlik eden Kara Yorgi ve Birinci Dünya Savaşının fitilini ateşleyen Saraybosna suikastinin faili Gavrilo Princip’e birçok tarihi Sırp kahramanına gönderme yapılan videoda halk, askeri müzik ve görseller eşliğinde “vatanı” müdafaaya davet edildi.

Ivanic: Savaş çağrısına benziyor

Bosnalı Sırp muhalefet partilerinden PDP Onursal Başkanı Mladen Ivanic, iktidar partisinin miting çağrısının savaş çağrısına benzediğini ve SNSD’nin iktidar ve muhalefet arasındaki gerilimi giderek tırmandırdığını söyledi.

Ivanic, “İnsanların ücretlerini ve emeklilik maaşlarını alamayacaklarına yönelik temelsiz tehditler ve savaş çağrısına benzeyen miting davetleri, halkın çatışma çıkabileceği iddiasıyla korkutulması, hem de bunların muhalefetin seçim sırasındaki delillendirilmiş usulsüzlüklere yönelik saygın protestolarından sonra yapılıyor olması, sorumsuz iktidarın inanılması güç siyasetinin emareleri” diye konuştu.

Bosna Hersek’te 2 Ekim’de gerçekleştirilen genel seçimde Sırp Cumhuriyeti entite başkanlığını Dodik’in 30 bin oy farkla kazandığı açıklanmış fakat Merkezi Seçim Komisyonu, oy sayımında yaşanan usulsüzlükler nedeniyle sayımın tekrarlanmasına karar vermişti.

Bosnalı Sırp muhalefet partilerinin adayı Jelena Trivic, seçim gecesi entite başkanlığı seçimini açık farkla kazandığını ilan etmiş fakat sayım devam ederken gece yarısı sonuçlar şaşırtıcı bir şekilde Dodik lehine değişmişti.

Dodik liderliğindeki SNSD’den önce muhalefet partileri de SNSD’nin oy çaldığı iddiasıyla iki defa protesto gösterisi düzenlemiş ve seçim sonuçlarını kabul etmediklerini ilan etmişti.

Muhalefet partileri, oy sayımı sürecindeki usulsüzlükler nedeniyle Merkezi Seçim Komisyonuna başvurmanın yanı sıra savcılığa da suç duyurusunda bulunmuştu.

Sırp Cumhuriyeti entite İçişleri Bakanı Dragan Lukac, hafta içi yaptığı açıklamada güvenliği tehdit edecek durum oluşabileceğini ve polisin Banja Luka’da iktidarı cebren ele geçirme hamlelerine, hangi taraftan olursa olsun, izin vermeyeceğini söylemişti. https://timebalkan.com/dodikten-savas-cagrisi-gibi-miting-daveti/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir