G-5HQRNHEWSG Bosna’nın Suyu İski’ye Emanet – Bosnaklar1.com
451. Mostar Köprüsü Geleneksel Atlama Yarışları yapıldı
Ağustos 1, 2017
Boşnak Heyeti İski’de
Ağustos 1, 2017

Bosna’nın Suyu İski’ye Emanet

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi İSKİ ile Saraybosna Su İdaresi VIK yeni bir İyi Niyet Sözleşmesi imzaladı. Saraybosna’da düzenlenen imza töreninde konuşan İBB Başkan Vekili İsmail Hakkı Turunç “Istanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Afrika’ dan Balkanlara kadar, bize ihtiyaç duyulan gidebildiğimiz her yere gidiyoruz. Bosna bizim için çok özel bir coğrafya. Bosna ile muhabbetimiz dağlardan daha yüksek, okyanuslardan daha derin, çelikten daha kuvvetli. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın sizlere selamlarını getirdim. İnşallah Bosna ile teknik ve idari ilişkilerimiz artarak devam edecek.” dedi.

Sözlerine “Saraybosna’da kendimizi evimizdeymişiz gibi hissediyoruz.” diyerek başlayan İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ise “Bizim için burada olmak, Bosna’nın altyapısına katkıda bulunmak, büyük bir onur. Çünkü suyla ilgili hizmetlerin manevi anlamlarının yanında, ecdad yadigarı topraklar için projeler geliştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bir başlangıç olsun istiyoruz. Ve diliyoruz ki Bosnamız, suyun saflığında ve birleştiriciliğinde, barışın ve insanlığın sancaktarı olmaya devam etsin. Çünkü Bosna, Aliya İzzetbegoviç’in son anlarında Sayın Cumhurbaşkanımıza söylediği gibi, Bosna bize emanet. ” dedi.

Törende konuşma yapan Saraybosna Kantonu Orman ve Su İşleri Bakanı Senad Hasanspahic, Saraybosna Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic, Saraybosna Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürü Nezir Hadzic ise İSKİ’ye yardımlarından dolayı teşekkür ettiler.

İSKİ İyi Niyet Sözleşmesi kapsamında Saraybosna’nın su kaynaklarının daha verimli kullanılması için teknik ve idari danışmanlık yapacak, terfi merkezi-içme suyu şebekesi ekipmanları ve su sayacı gibi farklı kalemlerden oluşan toplam 500 bin TL’lik yardımda bulunacak. Saraybosna’da şehrin zengin doğal kaynakları olmasına rağmen su ihtiyacı, halen 36 su kuyusundan ve Sırp Federasyonu’ndan su satın alınarak karşılanıyor. Şehrin altyapı yetersizliğinden dolayı kayıp kaçak oranı da yüksek seviyelerde. İSKİ kayıp kaçak oranının azaltılmasına yönelik çalışmalar yürütecek, şehrin ihtiyaçlarına göre yeni su kaynaklarının devreye alınması için çözüm önerileri hazırlayacak.

Kaynak : http://www.iski.gov.tr/web/tr-TR/kurumsal/haberler/haberler-detay/bosna-nin-suyu-iski-ye-emanet


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir