G-5HQRNHEWSG Caferoviç: Türkiye ile Hedef Ticarette 1 Milyar Dolar’ı Aşmak – Bosnaklar1.com

Caferoviç: Türkiye ile Hedef Ticarette 1 Milyar Dolar’ı Aşmak

Türkiye ve Bosna Hersek Aynı Grupta
Mart 8, 2021
Karadağ Boşnak Partisi Kurucusu Rafet Husoviç Vefat Etti
Mart 10, 2021

Caferoviç: Türkiye ile Hedef Ticarette 1 Milyar Dolar’ı Aşmak

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç, Türkiye’nin önemli bir dünya devleti olduğunu ve Batı Balkanlar’da önemli bir istikrar faktörü olduğunu söyledi.
Anadolu Ajansı BHS servisine verdiği mülakatta bölgedeki tüm ülkelerle güçlü ilişkileri olan Türkiye’nin Bosna Hersek için de her şekilde önemli bir ülke olduğunu söyleyen Caferoviç, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin Mart ayı ortasında Türkiye’ye yapacakları resmi ziyarette gündemin Saraybosna Belgrad otoyolu projesi ve Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki serbest ticaret anlaşması olacağını açıkladı.

Saraybosna – Belgrad otoyolunun inşası ile birlikte Bosna Hersek’in doğu komşusu Sırbistan ile olduğu kadar Güneydoğu Avrupa ile de güçlü bir irtibata sahip olacağını vurgulayan Caferoviç, otoyolun Bosna Hersek’teki güzergahının belirlenmiş durumda olduğunu söyledi.

Hedef Ticarette 1 Milyar Dolar’ı Aşmak

Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasıyla ulaşılmak istenen hedefin ticaret hacminin 1 Milyar Dolar seviyesini aşması olduğunu söyleyen Caferoviç, bunun ulaşılamaz bir hedef olmadığını zira halihazırdaki ticaret hacminin 750 Milyon Dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin savaştan sonra kendi topraklarına dönen Boşnak mültecilere destek için Bosna Hersek’teki bankası vasıtasıyla kredi olanağı sağladığını ve bu imkanın en iyi şekilde değerlendirildiğini söyleyen Caferoviç, Türkiye’nin Bosna Hersek’e tahsis ettiği kota ile yaptığı et alımı ile ürecitilere destek olduğunu ifade etti.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir