G-5HQRNHEWSG Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boşnak lider Bakr İzzetbegoviç ile seçim sonuçlarını görüştü – Bosnaklar1.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boşnak lider Bakr İzzetbegoviç ile seçim sonuçlarını görüştü

Bosna Hersek’te, genel seçimde oy kullanma işlemi başladı
Ekim 2, 2022
Bosna Hersek’te Mevlit Kandili dualarla idrak edildi
Ekim 10, 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boşnak lider Bakr İzzetbegoviç ile seçim sonuçlarını görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’teki en büyük Boşnak partisi komundaki Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç ile 2 Ekim Pazar günü yapılan Bosna Hersek genel seçimlerine ilişkin telefonda görüştü.

Boşnak lider İzetbegoviç’in Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Pazar günkü seçim sonuçlarının yanı sıra partisi SDA’nın elde ettiği sonuçlar hakkında bilgi verdiği öğrenildi.

SDA’nın seçmenin önemli desteğini aldığını aktaran İzetbegoviç, partisinin 2018 genel seçimlerine göre birçok bölgede oylarını artırdığına dikkati çekti.

Devlet Başkanlığı Konseyi seçimlerine de değinen İzetbegoviç, her ne kadar bir önceki seçimlere göre oran olarak daha fazla oy alsa da 11 partinin ortak adayı Sosyal Demokrat Partili (SDP) Denis Beçiroviç’in seçimi önde tamamladığını da ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise SDA’nın seçim başarısı dolayısıyla İzetbegoviç’i tebrik ettiği ve Bosna Hersek devleti ile halkının çıkarına çalışılması noktasında desteğini ifade ettiği bildirildi.

İki liderin aynı zamanda Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in çıkardığı Seçim Yasası hakkında da fikir alışverişinde bulundukları öğrenildi.

İzetbegoviç, söz konusu Seçim Yasası’nın Hırvat partilerin lehine tek taraflı bir çözüm olduğunu ve Sırp entitesindeki Boşnak ve Hırvatların konumunun gözardı edildiğini vurguladığı aktarıldı. https://timebalkan.com/cumhurbaskani-erdogan-bosnak-lider-izetbegovic-ile-secim-sonuclarini-gorustu/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir