G-5HQRNHEWSG Dünya Sefalet Endeksi’nde Kosova ve Bosna Hersek ilk 10’da – Bosnaklar1.com

Dünya Sefalet Endeksi’nde Kosova ve Bosna Hersek ilk 10’da

Bosna Hersek’te cami inşaatına ırkçı saldırı
Nisan 14, 2019
Mehmet Akif ve Bosna-Hersek
Nisan 14, 2019

Dünya Sefalet Endeksi’nde Kosova ve Bosna Hersek ilk 10’da

Dünya Sefalet Endeksi’nde Kosova ve Bosna Hersek ilk 10’da yer aldılar.

Dünya Sefalet Endeksi’nde ilk sırada olan Venezuela dünyanın en sefil ülkesi iken Kosova bu sene 9. sırada bulunuyor

Kosova’da enflasyon oranı çok düşük olmasına rağmen işsizliğin rekor düzeyde olması Dünya Sefalet Endeksi’nde ilk 9 sırada olmasının sebeplerinden.

Gelişmiş hiçbir ülkenin Dünya Sefalet Endeksi’nde olmamasının nedeni bu ülkelerde yaşayanların en ufak ekonomik sorun çekmemesi ve işsizlik sorunu olmamasına bağlı.

Dünya Sefalet Endeksi’nde ilk ona giren bir diğer Balkan ülkesi de Bosna Hersek oldu. Dünya Sefalet Endeksi’nde Bosna Hersek 5. sırada yer aldı.

Türkiye bu sene 10. sırada bulunuyor. 5. sıradan 10. sıraya yükselen Türkiye’nin 10. sıraya yükselmesi endeks ne kadar artarsa o kadar fazla sefil bir ülke olduğu gerçeğini değiştirmezken, Türkiye’nin bir önceki yıla göre iyileşme gösterdiği ancak ilk 10 arasından çıkamadığı gerçeğini değiştirmiyor.

2.5 milyondan fazla vatandaşının aç olduğu için başka ülkelere göç etmek zorunda kaldığı Venezuela ise 6006566 puanla bu yıl da birinciliği kimseye bırakmadı. Venezuela’da son olarak işsizlik oranı yüzde 33.350, enflasyon ise yüzde 2.295.282 düzeyinde bulunuyor.

Kaynak: Kosovaport.com

http://timebalkan.com/dunya-sefalet-endeksinde-kosova-ve-bosna-hersek-ilk-10da/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir