G-5HQRNHEWSG ‘Efsane komutan’ Naser Oriç yeniden hakim karşısında – Bosnaklar1.com

‘Efsane komutan’ Naser Oriç yeniden hakim karşısında

Bosna Hersek’te “Diriliş Ertuğrul” rüzgarı
Eylül 5, 2018
İki Eski Sırp Askere Savaş Suçundan Hapis
Eylül 6, 2018

‘Efsane komutan’ Naser Oriç yeniden hakim karşısında

Bosna Savaşında Srebrenitsa cephesi komutanlığını üstlenen Boşnakların ‘efsane komutanı’ Naser Oriç bugün hakim karşısına çıktı.

Bosna Savaşı (1992-95) sırasında Srebrenitsa cephesinin komutanlığını yapan ve savaşta gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle Boşnaklar tarafından “efsane komutan” olarak anılan Naser Oriç, bugün yeniden hâkim karşısına çıktı. Savaşın başlangıcında üç Sırp sivili öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan, ancak geçtiğimiz yılın ekim ayında aklanan Oriç hakkındaki söz konusu davanın, teknik nedenlerle yeniden görülmesine karar verilmişti. Oriç’le birlikte, Boşnak ordusunun önemli isimlerinden Sabahudin Muhiç de yargılanıyor.

Srebrenitsa’da örgütlediği direniş nedeniyle Sırpların hedefinde yer alan Oriç, kendisiyle ilgili suçlamaları “spekülasyon” olarak değerlendirdi. “Ben yaşadığım sürece beni suçlamaya devam edecekler, ama ben yanlış herhangi bir şey yapmadım” diyen Oriç, savaşın sona ermesinden bu yana Tuzla kentinde yaşamaya devam ediyor. Boşnaklar tarafından “kahraman” olarak görülen Oriç, 2012’de ilk kez Srebrenitsa kurbanlarının anma törenlerine katılmış, duygularını ise “Hayalim gerçek oldu. Arkadaşlarımın namazını kılmayı hep çok istemiştim” sözleriyle ifade etmişti.

Hakkında açılan davadan ötürü 2015’te İsviçre’de tutuklanan Naser Oriç, Saraybosna’da görülen dava sürecinin ardından aklanmıştı. Oriç daha önce de Layeh Uluslararası Adalet Divanı’nda kendisi aleyhine açılan bütün davalardan beraat etmişti. Mahkeme, Oriç’in savaş suçu kapsamına girecek herhangi bir eyleminin olmadığına hükmetmişti.

1995’in temmuz ayında Srebrenitsa’da Sırplar tarafından gerçekleştirilen katliamlarda en az 8 bin Boşnak hayatını kaybetmişti. Srebrenitsa Katliamı, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa topraklarında işlenmiş en büyük kitlesel kıyım olarak kayıtlara geçmişti.

Dünya Bülteni

Kaynak : http://timebalkan.com/efsane-komutan-naser-oric-yeniden-hakim-karsisinda/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir