Bosna Hersek’te yeni Kovid-19 tedbirleri
Ağustos 7, 2022
Mostar, CNN’in Avrupa’nın en güzel şehirleri listesinde
Ağustos 14, 2022

Escobar: Bosna Hersek’te savaş olmayacak

BD Dışişleri Bakanlığı Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, gazeteciler için düzenlenen çevrimiçi brifingde Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in kararlarından sonra ortaya çıkan ateşli söylemleri kınadı ve bir kere daha Bosna Hersek’te savaş olmayacağını söyledi.

Düzenlenen brifingde Batı Balkanlar’ı etkileyen Sırbistan-Kosova hattında bir süre önce oluşan gerilim ve Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in kararları konuşuldu. Brifingde Escobar, ABD ve NATO ülkelerinin Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in kararlarını desteklediğini söyledi.

Escobar, “Seçim sürecinde değişiklikler dayatmak ile ilgili kararı destekliyoruz. Bu değişiklikler nefret söylemlerini bertaraf edecek, kamu kaynaklarının uygun kullanılmasını sağlayacak ve süreçte belirli bir şeffaflık yaratacak.” dedi.

Seçimlerin Bosna Hersek’teki demokrasiyi güçlendirmesi ve seçilen ile seçilmeyenler arasında gücün sakin geçişi için önemli olduklarını savunan Escobar, “Bundan dolayı savaş ve çatışma ile ilgili tüm göndermeleri reddediyoruz. Bosna Hersek’te savaş olmayacağını tekrarlamam gerekiyor. Uluslararası toplum Bosna Hersek’teki emniyetin savunmasında benzersiz tedbirleri var. Barış güçlerimiz var ve onlar kalacak. Bundan dolayı tüm liderlere ülkede tansiyonu yükseltecek yorumda bulunmamaları için çağrıda bulunuyorum.“ dedi. https://timebalkan.com/escobar-bosna-hersekte-savas-olmayacak/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.