G-5HQRNHEWSG Facebook virüsü nasıl temizlenir? İşte kesin çözüm! – Bosnaklar1.com

Facebook virüsü nasıl temizlenir? İşte kesin çözüm!

Mucize içecek: Altın süt nasıl yapılır?
Ocak 16, 2018
Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Youtube’dan Para Kazanmanın Kolay Yolu!
Ocak 16, 2018

Facebook virüsü nasıl temizlenir? İşte kesin çözüm!

Facebook’ta yayılan bütün virüsler hayatımızı adeta felç ediyor! Peki bu virüslerden nasıl kurtuluruz?

Haberimizde Facebook adresinize bulaşan virüslerden kurtulmanız için çözümü derledik. Bu yöntemle kesin çözümleri elde edip her şeyi temizleyeceksiniz!

Son dönemde yayılan Facebook virüsleri oldukça tehlikelidir. Sadece duvarınıza sizden izinsiz bir şeyler paylaşmaz. Ayrıca bilgisayarınıza Trojan yani truva adı denilen bir program yükleyerek, şifre, kredi kartı bilgisi gibi hassas bilgileri çalarlar. Ayrıca başkalarının bilgisayarınıza uzaktan girmesini, bilgisayarınızı tamamen kontrol edebilmelerine olanak sağlarlar.

Ayrıca hiç tanımadığınız kişileri takip etmeye ve bilmediğiniz sayfaları takip beğenmeye başlarsınız.

Facebook kullanıcı adımı ve şifremi başkasına vererek virüsden kurtulabilir miyim?

Hayır. Virüs Facebook hesabınıza değil bilgiayarınıza bulaşır. Hangi bilgisayarı kullanıyorsanız, hangi bilgisayarda virüs ile karşılaştıysanız o bilgisayarın virüslerden temizlenmesi lazım. Bu sebepten parolanızı başkaları ile paylaşmayın.

Google Chrome’u silmek Facebook virüsünü temizler mi?

Hayır. Google Chrome’u silmek ve başka bir tarayıcı kullanmak “Pisliği halının altına süpürmek” gibidir. Virüs hala bilgisayarınızdadır ama kendini belli etmiyordur. Chrome’u silmek Facebook’ta sizin adınıza yapılan paylaşımları durdurur ama hâlâ şifrelerinizin çalınma tehdidi devam eder.

Facebook’a cep telefonu veya tabletten giriyorum. Virüsü nasıl temizleyeceğim?

Virüs cep telefonunuza veya tabletinize bulaşmaz. Eğer sizin adınıza paylaşımlar yapılıyor ve sadece cep telefonundan Facebook’a giriyorsanız bu Facebook altında çalışan bir uygulamadır. Bunun ile ilgili çözümü aşağıda bulabilirsiniz.

Şuanda yaygın olarak karşılaşılan iki tür Facebook virüsü mevcut.

Uygulama olarak Facebook altında çalışan uygulamalar.

Chrome tarayıcısına kendini ekleyen ve bir Truva atı içeren çok daha tehlikeli olan virüsler

İlk virüs türünde, Facebook hesabınızda gezinirken arkadaşlarınızın paylaştıkları bazı zararlı kod içeren linkleri tıkladığınızda, farkında olmadan Facebook altında çalışan uygulamalara sizin adınıza paylaşımda bulunmaları için yetkiler verirsiniz. Bu uygulamalardan kötü niyetli olanlar sizin adınıza paylaşımlarda bulunur. Bu teknik olarak bir virüs değildir.

İkinci virüs türünde, yine arkadaşınızın paylaştığı bir linke tıkalrsınız. Bu link sizi farkında olmadan Facebook dışında bir siteye yönlendirir. Bu site üzerinden adı Videom.Exe, BenimVideom.Exe, Chromadobe.x86_64.exe gibi çalıştırılabilir fakat video görünümüne sahip virüsli bir dosya indirirsiniz.

Örneğin “Facebook profilinize kim baktı?”, “Sizi engelleyenleri görün”, “Yetenek sizsiniz’e katılın”, “Senin için vu videoyu hazırladım”,”İzleyin günlerdir ugraş veriyorum” gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar.

Facebook Duvarıma bakarmısın virüsü nasıl silinir?

Son dönemdeki popüler facebook virüslerinden olan Facebook Duvarıma bakarmısın virüsünün en belirğin özelliği arkadaşlarınıza sizin adınıza içinde “Duvarıma bakarmısın” yazan bir mesaj göndermesi. Duvarıma bakarmısın mesajını gören arkadaşlarınız mesajın sizden geldiğini düşünerek mesajı açtıklarında ve linki tıkladıklarında Duvarıma bakarmısın virüsünü kendi bilgisayarlarına bulaştırmış oluyor hem de başka virüslerin bulaşmasına sebep oluyor.

Yeni facebook Duvarıma Bakarmısın? virüsü şu şekilde yayılıyor: Size arkadaşınızdan ‘Duvarıma Bakarmışsın?’ diye bir mesaj geliyor ve bu virüs sizi duvara yönlendiriyor ve duvarında bir video bağlantısı var video şöyle bir yazı çıkıyor;

‘Sizler için video yaptım umarım beğenirsiniz’ adlı bir paylaşım görürseniz asla tıklamayın. Çünkü tıkladığınız zaman virüs bilgisayarınıza bulaşıyor ve facebook duvarınızı işgal ediyor.

Duvarıma bakar mısın virüsü özellikle Chrome tarayıcıları etkiliyor. Chrome tarayıcı üzerine eklenti yükleyen virüs daha sonra eklentilerin silinmesine engel oluyor. Chrome üzerine eklenti yükleyen Duvarıma bakar mısın virüsü bir kaç javascript dosyasından oluşuyor.

Facebook Duvarıma bakar mısın virüsünü temizlemek için Google Chrome da eklentileri temizlemelisiniz.

Facebook Duvarıma bakar mısın virüsü arkadaşlarınıza mesaj atıyor ve daha sonra sizin adınıza binlerce sayfayı otomatik olarak beğeniyor ve takip etmeye başlıyor. Siz farkında olmadan tüm arkadaşlarınız sizden mesaj alıyor. Yine siz farkında olmadan pek çok sayfayı beğeniyorsunuz.

Facebook duvarınıza sizin adınızda paylaşımda bulunan virüs ayrıca arkadaşlarınıza mesaj atıyor ve etiketleme yapıyor.

Facebook’ta goo.gl linki barındıran bir mesaj ile yayılan virüs, link tıklanıldığında çalıştırılabilir bir .exe dosyası indiriyor.

Pek çok kullanıcının goo.gl virüsü olarak adlandırdığı bu yeni virüs klasik facebook virüslerinin yaptığı gibi tüm arkadaşlarınıza sizin adınıza mesaj atıyor ve linki tıklamalarını istiyor. Link Google’ın bir servisi olan URL kısaltma servisi, goo.gl linki olarak görünüyor. Kullanıcılar bu sebepten goo.gl virüsü olarak bu virüsü tanımlıyor.

Facebook Duvarıma bakarmısın virüsünden kurtulmak için şu adımları takip edin:

FACEBOOK VİRÜSÜNÜN SİLİNMESİ

Virüs Google Chrome tarayıcısına bulaşıyor. Facebook hesabınıza değil bunu unutmayın.

ÖNEMLİ: Aşağıdaki işlemlerde Internet Explorer, Firefox ya da Yandex tarayıcı kullanın. Chrome kullanmayın.

Facebook Duvarıma bakarmısın virüsü temizleme: Google Chrome eklentilerininin silinmesi

Önce Chrome’daki uzantıları silmeniz gerekiyor.

Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

Google Chrome’u kapatın.

Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar’ı tıklayın ve Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin. [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

Windows XP için

C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default

Windows 7 ve Windows 8 için

C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

Eğer AppData (Windows XP için Application Data) klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

User Data klasöründeki DEFAULT klasörünü silin. DEFAULT klasörünü Sağ tuşla tıklayın ve sil’i seçin.

Facebook Duvarıma bakarmısın virüsü Chrome üzerine uzantı yükler. Sonraki aşamada bilgisayarınızı istenmeyen yazılımlara karşı tarayarak varsa istenmeyen yazılımları kaldırın. Yukarıdaki klasör içindeki tüm uzantıları güvenle silebilirsiniz. Bunlar chrome üzerine yüklenen eklenti dosyalarıdır.

Bu aşamalardan biri çeşitli sebeplerden gerçekleşmiyorsa sonraki aşamaya geçin.

Adwcleaner ile Duvarıma bakarmısın virüsünü temizlemek için tarama gerçekleştirin.

Adwcleaner kullanarak bilgisayarınızdan Facebook Duvarıma bakarmısın virüsü silme

Adwcleaner, Facebook virüsleri, tarayıcı korsanları ve reklam virüsleri için kullanılan güçlü ve ücretsiz bir programdır. Bilgisayarınızda mutlaka olmalıdır. Bu ve benzeri Facebook virüslerinde mutlaka Adwcleaner ile bilgisayarınızı taratmalısınız. Adwcleaner kayıt defterni tarayacak, tarayıcılarınızı virüslerden kurtaracak, disk üzerinde bulduğu virüs dosyalarını silecektir.

Önemli: indirme işlemi sırasında Bu web sayfası bir uzantı tarafından engellendi hatası alıyorsanız uzantıları silemedini demektir. Bu sebepten indirme işlemini Internet Explorer üzerinden deneyin.

Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.

Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.

İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.

AdwCleaner Facebook Duvarıma bakarmısın virüsünü silecek ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.

Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Facebook Duvarıma bakarmısın virüsü ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın

Adwcleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ayrıca bilgisayarınızdaki Duvarıma bakarmısın virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

Kaynak : http://www.azonceoldu.com/teknoloji/facebook-virusu-nasil-temizlenir-iste-kesin-cozum-5a5d009ef0fd0a1f0841e9e4


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir