G-5HQRNHEWSG Geçmişi ve bugünü ile Saraybosna – Bosnaklar1.com
Dikkat!!! Konserveler ölüm saçıyor..
Eylül 29, 2017
Boşnak Mantısı Yapılışı
Eylül 30, 2017

Geçmişi ve bugünü ile Saraybosna

Tarihi dokusu ve kültürel zenginliği ile Balkan şehirlerinin en önemlilerinden biri Saraybosna. Bu şehri dört günlük bir turla keşfetmek mümkün…

Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulan başkent Saraybosna, dönemin izlerini günümüze taşıyarak ziyaretçilerine Anadolu kasabasında olduğunu hissettiriyor.Sebil Meydanı, Baş Çarşı sokaklarında bu izleri görmek mümkün. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija’da ise daha çok Avusturya- Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar göze çarpıyor.
Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Saat Kulesi ve Gazi Hüsrev Bey Cami ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Markale katliamı ile adını tarihe yazdıran Markale Pazarı ve 2. Dünya Savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı Saraybosna’nın kederli geçmişine ayna tutuyor.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Mostar ise gezinin bir diğer rotası. Bölgede Türklerin ilk yerleşim yeri olarak bilinen Blagaj Tekkesi ve doyumsuz manzarası ile Poçitel Köyü de ayrıca görülmeli. Pliva Şelalesi, Travnik Kalesi ve Osmanlı’nın ilk eserlerinden Süleymaniye Camii’ni de unutmamak gerek.
Tatilbudur’un 28-31 Ekim tarihli üç gece dört günlük Saraybosna turuyla şehrin mimari eserlerini, doğal güzelliklerini ve birbirinden lezzetli yemeklerini keşfetmek mümkün. Turun bir de sürprizi var. Gezi, gezgin ve oyuncu Serkan Ercan rehberliğinden gerçekleşiyor.

 

Kaynak : www.sabah.com.tr


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir