Per. Tem 18th, 2024

Gemlik’e Bosna’dan Kardeş Şehir

3.Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali dolayısı ile festival boyunca Gemlik’te ağırlanan Bosna-Hersek’in Zavidovici ile Gemlik şehirleri arasında alınan kardeş şehir olma kararı, atılan imzalarla resmiyete kavuştu. Gemlik Atamer Otel’de gerçekleştirilen törene her iki Belediyenin Başkanlarının yanı sıra Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve çok sayıda Gemlik’li vatandaş katıldı. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve Zavidovici Belediye Başkanı Haşim Mujanoviç’in imzaladıkları protokol ile iki şehir arasında bundan böyle sosyal ve kültürel anlamda ilişkilerin daha da artacağı vurguladı.

Zavidovici Belediye Başkanı Haşim Mujanoviç, Gemlik ile kardeş şehir olmaktan dolayı çok memnun olduklarını belirterek, ” Üç gündür Gemlik’teyiz ve Gemlik gerçekten çok güzel bir ilçe. Belediye Başkanımız Sayın Refik Yılmaz’da çok başarılı ve çalışkan bir başkan. Gemlik halkı çok misafirperver ve sıcakkanlı. Biz burada çok güzel ağırlandık. Bu güzel ilçe’den Ülkemize mutlu bir şekilde döneceğiz . Ben imzalanan bu kardeş şehir protokolünün hayırlı vesile olmasını diliyor, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Mujianoviç’in ardından konuşma yapan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz; ‘’ Bizim geçmişimizde olduğu gibi bugünkü yaşantımızda da Bosna’nın ve Bosnalı kardeşlerimizin ayrı bir yeri olmuştur, Bizim büyüklerimizin oralarda bir çok kalıcı eser bırakmıştır. Biz de sosyal ve kültürel anlamda ilişkilerimizi güçlendirerek iki şehir arasında kalıcı bir bağ oluşturmak istiyoruz. Bu yapmış olduğumuz protokol ile birlikte, Boşnak kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu ve bundan sonra ki süreçte de Gemlik ilçemizin de izlerini taşıyan faaliyetlerde bulunacağımızı ifade etmek istiyorum.Şartlar ve koşullar ne olursa olsun, Fatih Sultan Mehmed’in mirası Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in emaneti olan Bosna-Hersek’e sahip çıkmak boynumuzun borcudur’’dedi.

Protokol imza töreni sonrasında hediye ve plaketlerin takdimi ile son buldu.

 

Kaynak : gemlik.bel.tr

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir