G-5HQRNHEWSG Gorajde Bosna’nın Çanakkale’sidir – Bosnaklar1.com
Ayran detoksu nedir 2 günde 2 kilo verdirir mi?
Mayıs 27, 2018
Boşnak böreği tarifİ…Boşnak böreği nasıl yapılır?
Mayıs 27, 2018

Gorajde Bosna’nın Çanakkale’sidir

KEÇIÖREN Belediyesi tarafından Türkiye’nin gönül coğrafyasında yer alan 23 ülkenin konuk edildiği 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde sahne Bosna Hersek’indi. Kalaba Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen program öncesinde, Bosna-Hersek ve Çorum Kültür Evlerinin açılışı yapıldı. Başkan Mustafa Ak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Galatasaray’ın şampiyonluğunu kutlayarak başladığı konuşmasında, “Konuğumuz Çin Seddi’nden Adriyatik Denizi’ne kadar uzanan geniş gönül coğrafyamızın en batısında yer alan Bosna Hersek. Kardeş belediyemiz Gorajde, Drina Nehri’nin kenarında bir inci tanesidir. Fatih Sultan Mehmed’in Drina Nehri’ni geçtiği yerdir. Gorajde, Doğu Bosna’da Sırp Kantonu içinde yer alıyor. 1992 yılındaki savaşta 4 yıl direndi ve teslim olmadı. Gorajde, tıpkı bizim Çanakkalemiz gibi önemli bir kahramanlık destanı yazdı, Gazi bir şehirdir” dedi.

AYNI KÜLTÜRÜ YAŞADIK
Gorajde’de hizmete açılan Fatih Sultan Mehmet İslam Kültür Merkezi’nin Keçiören Belediyesi ile Şahinbey Belediyesi’nin iş birliğiyle inşa edildiğini belirten Ak, “Bosna Hersek ile 600 yıl aynı kültürü yaşadık. Belki sınırlarımızın ötesinde bulunuyor, ama gönülden gönüle giden yolda herhangi bir engel yoktur. Bugün Çorum kültür evini açarak, Çorum kültürünü de Keçiörenlilere tanıtıyoruz, Keçiörenlilere misafirperverliklerinden ötürü de çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/ankara-baskent/2018/05/21/gorajde-bosnanin-canakkalesidir


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir