G-5HQRNHEWSG Hakan Çavuşoğlu: Türkiye, Arakanlı mağdurlara yardım gönderiyor – Bosnaklar1.com

Hakan Çavuşoğlu: Türkiye, Arakanlı mağdurlara yardım gönderiyor

Bakan Yılmaz, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Sadoviç’i kabul etti
Eylül 6, 2017
İzmir Bosna Sancak Derneği,Kurban Bayramında Sancak’ta ki Hemşehrilerini Unutmadı
Eylül 7, 2017

Hakan Çavuşoğlu: Türkiye, Arakanlı mağdurlara yardım gönderiyor

Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Myanmar’daki Arakanlı Müslümanlara gıda yardımı göndereceğini söyledi.

Türkiye’nin Batı Trakyalı Başbakan Yardımıcısı Çavuşoğlu, Türkiye’nin TİKA aracılığıyla bin tonluk yardımın gönderileceğini belirtti. Çavuşoğlu, Yardım paketinde ilk olarak bölge halkının temel geçim kaynağı pirinç, kurutulmuş balık ve giysiler olacağını ifade etti. Başbakan Çavuşoğlu 6 Eylül Çarçamba günü atv’de Nihan Günay’ın sunduğu programa katılarak Myanmar’daki Arakan bölgesinde Müslümanlar’ın yaşadığı drama değindi ve bölgeye yardım paketinin gönderileceğini açıkladı.

“TÜRKİYE DİL, DİN GÖZETMEKSİZİN MAZLUM VE MAĞDURLARIN YANINDADIR”

Hakan Çavuşoğlu şunları söyledi: Nerede bir mazlum, nerede bir mağdur varsa dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin orada Türkiye’nin varlığı hissedilir. Sayın Cumhurbaşkanımız Myanmar’da yaşanan dram karşısında dünyanın sessizliğine karşı yüksek perdeden bir çağrı yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımızın dün Myanmarlı mevkidaşı ile yaptığı görüşme sonunda TİKA yardımının bölgeye girmesi kararlaştırıldı. Yardım paketinde ilk olarak bölge halkının temel geçim kaynağı pirinç, kurutulmuş balık ve giysiler olacak. Görüşmenin ardından 1000 tonluk bir yardımın gönderilmesi ve askeri helikopterlerle bu yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması planlandı. Bölgede TİKA’nın iki koordinasyon ofisi var. İki arkadaşımız helikopterlerle giderek yardımların 100 bin aileye ulaşmasını sağlayacaklar.

Acil ihtiyaçlar şimdilik karşılanacak. Bunun yanı sıra görüşmeler devam ediyor, ilaç ve benzeri zorunlu ihtiyaçların karşılanması için de işbirliğimizi devam ettireceğiz.

-Bölgede TİKA’nın iki koordinasyon ofisi var. İki arkadaşımız helikopterlerle giderek yardımların 100 bin aileye ulaşmasını sağlayacaklar. Güvenlik sorunu nedeniyle Rakhine Hükümeti ile işbirliği içerisinde hükümet yetkililerinin de olduğu bir ekiple yardım gerçekleşecek.

-Yardımı havadan ulaştırma imkanı söz konusu olacak. Helikopterler yere iniş sağlayacak ve yerde dağıtım yapılacak ama havadan intikal sağlanacak çünkü güvenlik sorunu bölgede hala yaşanmakta.

Bugünden itibaren yardımlar ulaştırılmaya başlanıyor. Çünkü dün bu karar alındı. Rakhine Hükümetinin iş birliğiyle, Hükümet yetkililerinin de bulunduğu çerçevede gerçekleştirilmiş olacak. Bölgeden, zulümden kaçan birçok Arakanlı Müslüman kardeşimiz Bangladeş’e sığınmış durumda. Bugün itibarıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi de Bangladeş’e geçmek suretiyle Arakan’daki zulümden kaçan Müslüman kardeşlerimizle orada sıcak temas sağlayacak. TİKA Başkanımız, aynı şekilde Azerbaycan’dan da Sayın Dışişleri Bakanımız’ın oraya geçmesiyle beraber oradaki görüşmelerini, temaslarını ve yardım imkanlarını sağlamış olacaklar. Gıda, ilaç temini sağlamak suretiyle yüz bin civarında Arakanlı Müslümanlar’ın ihtiyaçları için yardımlar sağlamış olacak.

Cumhurbaşkanımızın bu girişimi ile yardım kapısının açılması çok önemliydi. Siyasi içerikli sorunların çözülmesi için de bir anahtar oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu etkili diplomasi ile diğer dünya ülkeleri ve uluslararası platformlar da devreye girecektir. Myanmar bize mesafe olarak uzak olabilir ama gönlümüze yakın bir yerdir. 1897’de Yunan Savaşı 1912’de Balkan savaşlarında ve Hicaz Demiryolu için Arakanlı Müslümanların bizlere yardımlarının ulaştığını görüyoruz. Bizim kadirşinas milletimiz fedâkarlık yaparak elinden gelen yardımı yapmaktadır. Türkiye mağdur ve mazlumlara güven vermeye devam edecek.”

Kaynak : timebalkan.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir