G-5HQRNHEWSG Herkes onu çöpe atıyor ama… Bakın ne faydası var – Bosnaklar1.com

Herkes onu çöpe atıyor ama… Bakın ne faydası var

Vatandaşın o korkusu son buldu: Artık ödenmeyecek!
Mart 12, 2018
Kansere karşı nasıl beslenmeliyiz?
Mart 12, 2018

Herkes onu çöpe atıyor ama… Bakın ne faydası var

Portakalın kabuğunu soyarken herkesin yaptığı bir hata var. Portakalın göbeğindeki bu ayrıntıya dikkat, esas vitamin burada gizleniyor.

Portakalların çoğunun orta kısmında içe doğru kıvrılmış olan kabuğu hemen hemen herkes çöpe atıyor. Ancak Patoloji ve Fitoterapi uzmanı Dr. Elif Güveloğlu portakalın içinde bulunan portakal kabuğu yumağının faydalarını anlattı.

Portakal kabuğu yumağının içinde ‘Salvesterol Q-40’ isimli kanser ajanı olarak çalışıyor ve kanserli hücrelerde bulunan CYP1B1 enzimini bulup kanserli hücreleri, sağlıklı hücrelere zarar vermeden öldürdüğünü ifade etti.

Leicester Eczacılık Fakültesinden Dr Hoon Tan’ın çalışmalarından söz eden Dr. Güveloğlu, ‘ Dr Hoon Tan, ‘Bir meyvede, spesifik olarak kanseri hedef alıp vuran bir bileşik bulmak çok heyecan verici’ demişti’ diye anlatıyor.

Dr. Güveloğlu portakal kabuğu yumağının içindeki maddeyi şöyle anlattı
Portakalın bahçeden koparılıp işlem görmeden satıldığı bir yerde yaşıyorsanız mevsiminde günde bir portakalı kabuğu ile yiyin ya da katı meyve sıkacağında sıkıp için. Portakalın kabuğunda kendisinden çok daha yüksek C vitamini var.

C vitamini ile ilgili bilimsel çalışmalar ‘Gine domuzu’ adlı C vitamini olmadan bir gün bile yaşayamayan özel deney hayvanlarında yapılır ve bu çalışmalarda portakal kabuğunun doğadaki en zengin C vitamini kaynağı olduğu gösterildi.

‘American Journal of Chinese Medicine’ adlı dergide 2005’de yayınlanan çalışmada Çin ve Kampo Tıbbının ortak ilaçlarından portakal kabuğu özütünün Hepatit C virüsüne karşı da etkili olduğu gösterildi.

Çin Tıbbının portakal kabuğu özütlerini mide reflülerinde de kullandıklarını söylersem bu minik portakal kabuğu yumaklarını atmazsınız artık diye düşünüyorum.”

Kaynak : http://halktv.com.tr/herkes-onu-cope-atiyor-ama-kansere-karsi-koruyor-304527


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir