Per. Tem 18th, 2024

Hırvat lider Milanovic, Bosna Hersek’le ilişkilerde yeni sayfa açmanın zamanı geldiğini belirtti

By bosnaklar Mar20,2023

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, ülkesiyle Bosna Hersek ilişkilerinin, bir önceki Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi döneminde iyi olmadığını ancak yeni yönetimle birlikte bu ilişkilerde yeni bir safya açmanın zamanının geldiğini söyledi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi ve Başkanı Zeljka Cvijanovic, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de Hırvat mevkidaşı Zoran Milanovic ile bir araya gelirken, yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Milanovic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin bir önceki üyeleri döneminde, ülkesiyle Bosna Hersek’in ilişkilerinin iyi olmadığını kaydederek, “Şimdi yeni bir sayfa açmanın zamanı geldi.” dedi.

Bosna Hersek’teki Hırvatların “azınlık olmadığını” aktaran Milanovic, “Hırvatistan’da azınlıklar iyi bir statüye sahip. Bosna Hersek’teki Hırvatlar için de bunu bekliyor ve Boşnak ve Sırplarla eşit olmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Milanovic, Bosna Hersek’in yerinin Avrupa Birliği (AB) olduğunu belirterek, “NATO konusunda, ‘aranızda anlaşın’ yorumunu yapacağım, zira bir ülkeyi NATO üyeliğine zorlamak NATO’nun çıkarlarına ters bir durumdur. Herkes NATO üyeliğini desteklemiyorsa, en iyisi beklemek.” değerlendirmesinde bulundu.

Cvijanovic de ülkesi ile Hırvatistan arasında, “kurumsal düzeyde sessizlik yerine faaliyete geçilmesi gerektiğini” kaydetti.

Milanovic ile Dayton Barış Anlaşması’na değindiklerini kaydeden Cvijanovic, anlaşmanın ve bölgedeki barış ve istikrarının korunması hususlarında mutabık olduklarını ifade etti.

Cvijanovic, Bosna Hersek’in AB aday ülke statüsü almasında Hırvatistan’ın gösterdiği desteğe de teşekkür etti. https://timebalkan.com/hirvat-lider-milanovic-bosna-hersekle-iliskilerde-yeni-sayfa-acmanin-zamani-geldigini-belirtti/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir