G-5HQRNHEWSG Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitarovic Bosna Hersek’te – Bosnaklar1.com

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitarovic Bosna Hersek’te

Sırp Cumhurbaşkanı Kosova’ya gidecek
Ocak 17, 2018
Gıda devinden 3 milyar dolarlık satış!
Ocak 17, 2018

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitarovic Bosna Hersek’te

Temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gelen Kitarovic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Covic tarafından resmi törenle karşılandı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic, ülkesi ile Bosna Hersek arasındaki yakınlığa işaret ederek, “Hırvatistan, Bosna Hersek’i yalnızca coğrafi anlamda değil, her anlamda sarıp sarmalamak istiyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığındaki toplantıda Covic’in yanı sıra konseyin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic ve Sırp üyesi Mladen İvanic ile görüşen Kitarovic, daha sonra Covic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Hırvatistan’ın cumhurbaşkanı olarak öncelikli görevinin ülkesinin çıkarlarını savunmak olduğunu dile getiren Kitarovic, bir diğer önemli görevinin de başta komşuları olmak üzere tüm ülkelerle dostane ve barışçıl ilişkiler kurmak olduğunun altını çizdi.

Kitarovic, Bosna Hersek’in dostu olduklarını vurgulayarak, “Bosna Hersek’in Avrupa Birliği (AB) üyeliği yolunda Hırvatistan’dan daha büyük bir destekçisi olamaz.” dedi.

İki ülkenin bin kilometrelik kara sınırına sahip olduğunu anımsatan Kitarovic, “Hırvatistan, Bosna Hersek’i yalnızca coğrafi anlamda değil, her anlamda sarıp sarmalamak istiyor.” diye konuştu.

Kitarovic, Bosna’daki savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nın garantörlerinden biri olarak bu ülkedeki gelişmeleri takip etmekle yükümlü olduklarını hatırlatarak, “Bu asla içişlerine katılmak olarak nitelendirilmemeli. Bizler, sunulan çözümleri desteklemek için buradayız. Amacımız kendi çıkarlarımız doğrultusunda çözüm üretmek değil.” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 1,6 milyar avroya ulaştığına işaret eden Kitarovic, “Hırvat yatırımcıların, 1 milyar avro değerindeki yatırımları da Bosna Hersek’in istikrarı ve gelişimini desteklediğimizin göstergesidir.” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Covic de Hırvatistan’ın Bosna Hersek’e AB üyeliği yolunda destek olabileceğini söyledi.

Bosna Hersek’in iç sorunlarının kendi temsilcileri tarafından çözülmesi noktasında “bir dost olarak” Hırvatistan’ın yardımcı olabileceğinin altını çizen Covic, “Ülkemizin dış politikasının uygulanmasında ise Hırvatistan’da bir partnerimizin olması önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Covic, Bosna Hersek ile Hırvatistan’ın birçok alandaki potansiyelini daha iyi değerlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. – Kitarovic’in ziyaretine Boşnaklar’dan tepki

Bu arada, “Boşnak Hareketi” isimli bir grup, Hırvatistan’ın Saraybosna’daki büyükelçilik binası önünde Kitarovic’in ziyaretini protesto etti.

Kitarovic için yazdıkları mektubu büyükelçilik yetkililerine veren grup, Hırvat cumhurbaşkanının, milliyetçi Hırvat lider Franjo Tudjman’ın fikirlerini savunmasından rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

“Bosna Hersek’in Tudjmanlaşmasına Son” sloganıyla düzenlenen protestoya, Dayton Barış Antlaşması’nın 22. yılı dolayısıyla sembolik olarak 22 kişi katıldı.

Kitarovic, 3 günlük ziyareti kapsamında Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic’in yanı sıra Temsilciler Meclisi ve Milletler Meclisi yetkilileri ile görüşecek.

Srebrenitsalı anneleri de kabul edecek olan Kitarovic, Bosna Hersekli Katoliklerin dini lideri Kardinal Vinko Puljic ile bir araya gelecek ve bazı Katolik kiliseleri ziyaret edecek

Kaynak :http://www.medyaanalitik.com/guncel/hirvatistan_cumhurbaskani_kitarovic_bosna_hersekte.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir