G-5HQRNHEWSG Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, Srebrenitsa soykırımını inkar etti – Bosnaklar1.com

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, Srebrenitsa soykırımını inkar etti

Hastaneye kaldırılan ‘Bosna Kasabı’ Ratko Mladic’in oğlu: Babamın hayatı tehlikede
Eylül 15, 2022
Bosnalı Sırp lider Dodik, Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşayamayacağını savundu
Eylül 15, 2022

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, Srebrenitsa soykırımını inkar etti

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in Slovenya’daki Brdo-Brijuni Zirvesi sırasında Srebrenitsa soykırımını inkar ettiği ortaya çıktı.

Belgrad merkezli “Danas” gazetesi, Milanovic’in zirvedeki çalışma yemeğinde Srebrenitsa’da yaşananların soykırım olmadığını söylediğini, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in de Milanovic’in bu ifadelerine destek verdiğini yazdı.

Aktarılanlara göre Milanovic, soykırımın çeşitli biçimlerde olabileceğini fakat Srebrenitsa’da yaşananların soykırım olmadığını söyledi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic’in Milanovic’i uyardığını ve masadaki diğer liderlerin de Dzaferovic’e hak verdiğini yazan gazete, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in bu olaya karışmadığını nakletti.

Srebrenitsa Anneleri tepki gösterdi

Milanovic’in Srebrenitsa soykırımını inkar eden beyanı üzerine Srebrenitsa Anneleri Derneği, bir açıklama yayınlayarak Milanovic’in artık 11 Temmuz’da gerçekleştirilen anma törenlerine gelmesini istemediklerini ifade etti.

Bosna Hersek İslam Birliği de soykırım inkarının AB üyesi bir ülkenin cumhurbaşkanı tarafından yapıldığına dikkat çekeren Milanovic’in açıklamalarını kınadı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, daha önce de Srebrenitsa soykırımını diğer soykırımlarla mukayese ederek küçük göstermeye çalıştığı açıklamalarıyla tepkilere neden olmuştu. https://timebalkan.com/hirvatistan-cumhurbaskani-milanovic-srebrenitsa-soykirimini-inkar-etti/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir