G-5HQRNHEWSG Hırvatistan liderlerinden Bosna Hersek’te seçim reformu baskısı – Bosnaklar1.com

Hırvatistan liderlerinden Bosna Hersek’te seçim reformu baskısı

Bosna Hersek’te seçim reformu müzakereleri yine başarısızlığa uğradı
Mart 26, 2022
‘Bosna Kasabı’ Radovan Karadzic’in avukatının Bosna Hersek’e girmesine izin verilmedi
Nisan 5, 2022

Hırvatistan liderlerinden Bosna Hersek’te seçim reformu baskısı

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ve Başbakan Andrej Plenkovic, Bosna Hersek’te seçimlerin ekim ayında yapılabilmesinin sorgulanır hale geldiğini ileri sürdü.

Bosna Hersek’te seçim reformu müzakerelerinden sonuç alınamamasını değerlendiren Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic , Bosnalı Hırvatlara meşru temsil hakkı tanınmadan yapılacak seçimlerin ne siyasi ne de demokratik bir izahı olmayacağını söyledi.

Hırvatistan Başbakanı ve iktidar partisi Hırvat Demokratik Birliği’nin (HDZ) lideri Andrej Plenkovic ise mevcut koşullar altında Hırvatların asla Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Hırvat üyesini kendileri seçemeyeceklerini bildiklerini ve bu nedenle de seçimin yapılma amacının sorgulanır hale geleceğini söyledi.

Plenkovic, seçimlerin yapılabilmesi için uluslararası toplumun ara buluculuğu olsun ya da olmasın çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Boşnak lider Bakir İzetbegovic, Hırvat partilerinin desteklediği seçim modelini, bir Hırvat oyunun altı Boşnak oyuna denk geleceği bir sistem olduğu için reddettiklerini açıklamıştı.

Müzakerelere ara buluculuk eden uluslararası toplum temsilcilerinin kendisini tehdit ettiğini açıklayan İzetbegovic, ara bulucuların kendisine babası rahmetli Aliya İzetbegoviç’in de acı verici tavizler verdiğini hatırlattıklarını söyledi.

Baskılara boyun eğmeyeceğini söyleyen Bakir İzetbegovic, Boşnaklar ve Hırvatlar arasındaki ilişkilerin tamirinin elzem olduğunu da ifade etti. https://timebalkan.com/hirvatistan-liderlerinden-bosna-hersekte-secim-reformu-baskisi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir