G-5HQRNHEWSG Hollanda Bosna Hersek’teki Barış Gücü Misyonu’na 160 Asker Gönderecek – Bosnaklar1.com

Hollanda Bosna Hersek’teki Barış Gücü Misyonu’na 160 Asker Gönderecek

Saraybosna Kuşatmasının Üzerinden 31 Yıl Geçti
Nisan 6, 2023
Anadolka: Dünyaca ünlü Türk melodisine Boşnak dokunuşu
Nisan 6, 2023

Hollanda Bosna Hersek’teki Barış Gücü Misyonu’na 160 Asker Gönderecek

Hollanda, Bosna Hersek’teki Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonu’na 160 asker gönderecek.
Hollanda Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığınca yapılan ortak yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun Bosna Hersek’teki Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonu’na (EUFOR Althea) asker gönderme kararı aldığı belirtildi.

Açıklamada, Bosna Hersek’teki EUFOR Althea’ya ekimde 150 askerin gönderileceği, haziranda da 10 askerin bölgede istihbarat bilgisi toplamak için gideceği ifade edildi.

Rusya’nın ve Çin’in, Bosna Hersek üzerindeki etkisini artırmaya çalıştığı kaydedilen açıklamada, istikrarlı bir Batı Balkanlar bölgesinin Hollanda ve Avrupa Birliği (AB) için önem taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada, Rusya’nın, Bosna Hersek’i AB ve NATO’ya girmesini engellemek için istikrarsızlaştırmaya çalıştığı, Çin’in ise Batı Balkanlar’ı “Avrupa’ya açılan bir kapı” olarak gördüğü ve ekonomik çıkarları olduğu vurgulandı.

Ukrayna’daki savaştan bu yana EUFOR Althea’nın öneminin daha da arttığına işaret edilen açıklamada, bölgeye gidecek 150 askerin 1 yıl, 10 askerin ise 2 yıl görev yapacağı bilgisi paylaşıldı. https://balkanpostasi.net/hollanda-bosna-hersekteki-baris-gucu-misyonuna-160-asker-gonderecek/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir