G-5HQRNHEWSG IMF: Bosna Hersek’te enflasyon devam edecek – Bosnaklar1.com
DeFacto’dan Bosna Hersek’e yeni mağaza
Kasım 21, 2022
Bosna Hersek’te yaşayan imam ve papaz arkadaşlıklarını yeşil sahaya da taşıdı
Kasım 21, 2022

IMF: Bosna Hersek’te enflasyon devam edecek

Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcileri, dün Saraybosna’da gerçekleştirilen sunumda Bosna Hersek’te enflasyonun senelerce devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Nezavisne gazetesinin haberine göre sunumda Bosna Hersek’e ilişkin verilere göre önümüzdeki dönemde ekonomik aktivitede düşüş gözleneceği ve enerji ile gıda fiyatlarının enflasyonu etkilemeye devam edeceği ifade edildi.

Diğer taraftan Bosna Hersek’in enerji şoklarına karşı Batı Avrupa ülkelerinin çoğundan daha güvenli olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar, enflasyonun 2024’te yüzde 3,5 seviyesine gerileyebileceğini, Bosna Hersek için güzel haberin ise enflasyon açısından önemli bir faktör olan elektrik fiyatlarının büyük oranda artmıyor oluşu olduğunu kaydetti.

IMF’nin Bosna Hersek raporuna ilişkin sunumun en dikkat çekici noktalarından birini ise maaşlarda yıllık bazda yüzde 14 nominal artışın enflasyonun etkisini karşılamadığı ve maaşların yüzde 2 oranında reel değer kaybına uğradığının ifade edilmesi oluşturdu.

Programa katılan Bosna Hersek Merkez Bankası Başkanı Senad Softic, bankanın Bosna Hersek ekonomisinin geleceğine ilişkin daha iyi bir görünüm sağlanması yönündeki ortak çalışmalara katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Softic, Ukrayna’daki savaş, enerji krizi ve yüksek enflasyon nedeniyle tüm Avrupa’nın aynı zorluklarla karşı karşıya olduklarını bildiklerini ve bu nedenle güçlü bir koordinasyonun elzem olduğunu söyledi. https://timebalkan.com/imf-bosna-hersekte-enflasyon-devam-edecek/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir