G-5HQRNHEWSG İTO Başkanı Avdagiç: E-ihracatta ‘22 Euro’ fırsatı – Bosnaklar1.com

İTO Başkanı Avdagiç: E-ihracatta ‘22 Euro’ fırsatı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç : Yapılandırma imkanı KOBİ’lere de tanınsın
Eylül 28, 2018
Acun Ilıcalı’dan O Ses Türkiye paylaşımı! İşte tam kadro!
Eylül 28, 2018

İTO Başkanı Avdagiç: E-ihracatta ‘22 Euro’ fırsatı

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, girişimcileri, AB ülkelerine 22 Euro’ya kadar siparişte gümrük ödemeden e-ihracat yapmaları için proje geliştirmeye çağırdı. Avdagiç, “Dünya perakende e-ticaret hacmi 2021’de 4.5 trilyon dolar olacak. Bundan hak ettiğimiz payı almalıyız. Hızla sisteme dahil edilecek firma ve ürün sayısını artırmalıyız” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Avrupa Birliği’nin (AB) birçok ülkesinde posta taşımacılığı yoluyla uygulanan 22 Euro’luk gümrüksüz sipariş limitine dikkati çekti. Avdagiç, herkesi bu kategoride daha çok ürün geliştirme ve perakende e-ticaret yoluyla ihracat yapmaya çağırdı.

Avdagiç, Türkiye’den birçok Avrupa ülkesine yapılan e-ihracat işlemlerinde 22 Euro’nun altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve yurtdışı KDV vergileri alınmadığına dikkati çekti.

FIRSAT BÜYÜK

Şekib Avdagiç, küresel perakende e-ticaret hacminin 2.4 trilyon dolar olduğunu belirterek, “Dünya perakende e-ticaret pazarı 2021’de 4.5 trilyon dolar olacak. Avrupa’da perakende internet alışverişinin yüzde 71’i sınır ötesinde yapılıyor. 28 AB ülkesinde hane halkının yüzde 85’inde hızlı internet var. 16 ile 74 yaş arasındaki nüfus içinde internetten özel kullanımları için ürün ve hizmet satın alanların oranı yüzde 57. Bu rakamlar fırsatın büyüklüğünü gösteriyor” dedi.

VERGİSİ YOK

Avdagiç, “Değişen ve gelişen trendleri daha yakından takip etmemiz gerekiyor. Hızla sisteme dahil edilecek firma ve ürün sayısını artırmamız lazım. Özellikle belli ürün gruplarında çok avantajlı olabiliriz. 22 Euro’nun altında yapılan e-ihracatın vergisi yok. Bu girişimcilerimiz için büyük bir fırsat. 22 Euro bir kişi için belki küçük ama binlerce 22 Euro ekonomimiz için büyük adım. E-ihracatta 22 Euro fırsatını kaçırmayalım” dedi.

2023 E-TİCARET HEDEFİ 50 MİLYAR DOLAR

Avrupalı tüketicinin online alışverişini, mobil cihazlarıyla global platformlardan yaptığını kaydeden İTO Başkanı Avdagiç, “Çin, perakende e-ticarette en hızlı büyüyen pazar. Çin, dünya perakende e-ticaretinin tek başına yüzde 47’sini, yani 1.1 trilyon dolarını gerçekleştiriyor. 2020’de Çin’in sınır ötesi e-ticaret hacmi 1 trilyon doları aşacak” dedi. Avdagiç, 2023’e kadar perakende e-ticaret alanında yapılacak ihracat için iddialı hedefler koymalı ve bunu başarmalıyız. Benim hedefim 50 milyar dolar.”

Kaynak : https://www.itohaber.com/haber/guncel/208719/ito_baskani_avdagic_e-ihracatta_22_euro_firsati.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir