G-5HQRNHEWSG İYİ Parti Bosna’da Ahmiçi Katliamını Anma Töreninde – Bosnaklar1.com

İYİ Parti Bosna’da Ahmiçi Katliamını Anma Töreninde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Boşnak Hemşehrimiz Şekib Avdagiç’e tebrik mesajı
Nisan 14, 2018
Ahmici’de Katledilen 116 Boşnak Dualarla Anıldı
Nisan 17, 2018

İYİ Parti Bosna’da Ahmiçi Katliamını Anma Töreninde

Bosna’daki savaşta, 1993 yılında 16 Nisan’da Vitez şehri yakınlarındaki Ahmiçi Köyü’nde, Hırvat birlikleri tarafından katledilen 8 yaşından 82 yaşına kadar masum 116 Boşnak için 24. anma töreni düzenlendi.

Bosna Hersek Federasyonu ve İslam Birliği temsilcilerinin katıldığı anma töreninde Kur’an-ı Kerim okundu ve şehit mezarları ziyaret edildi.

İYİ Partililerden oluşan bir heyet de anma töreninde hazır bulundu. İYİ Parti GİK Üyeleri Meral Alemdar, Meltem Ünal Erzen, kurucu üyeler Sevinç Uraz, Vedat Yenerer, Fatma Kamiloğlu, İYİ Parti Kartal Kadın Meclisi Başkanı Kamile Bekdemir Ahmiçi mezarlığında ve anıtta düzenlenen resmi törenlere katıldılar. İYİ Parti temsilcileri Bosna Federasyonu Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegoviç ile bir araya gelerek Meral Akşener’in mesajını ilettiler. Anma törenlerine katılan İYİ Partililer adına Türkçe ve Boşnakça olarak bir açıklama yapan Vedat Yenerer 1993 yılında katliam sonrasında köye geldiğini ve Bosna’da yaşanan savaşı bir gazeteci olarak her cephede izlediğini belirtti.

Yenerer’in açıklaması şöyle: “Bugün Ahmiçi Köyü’nde Ayrılıkçı Hırvat Birlikleri tarafından 16 Nisan 1993’te hunharca katledilen, camileri yerle bir edilen 116 masum Boşnak’ı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Karıncayı bile incitmeyen 8 yaşındaki çocuklardan, alnını secdeden kaldırmayan 82 yaşındaki Allah dostlarına kadar tüm insanları aynı gün canice katleden, insanlıktan nasibini almamış silahlı Hırvat çetelerini bir kez daha telin etmek için buraya geldik. Bosna Hersek’in varlık mücadelesi için hiç çekinmeden canını feda eden Evlad-ı Fatihan Boşnaklar, her zaman ve her zeminde Türkleri kendinden bilmiş ve doğal olarak yardım beklemiştir. Bizler geçmişte olduğu gibi bugün de Boşnak kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermeye geldik.
İYİ Parti olarak tarihe altın harflerle geçen şanlı direnişte Bosna Hersek’teki Müslüman -Türk varlığının yücelmesi için eşini ve evladını kaybedenleri, Bosna için canını verenleri ve geçmişten bugüne Boşnak ve Türk kardeşliğini yaşatanları rahmet ve minnetle anıyor, hepsinin aziz ruhları önünde şükranla eğiliyoruz.

Kaynak : https://www.habererk.com/gundem/iyi-parti-bosna-da-ahmici-katliamini-anma-toreninde-h49029.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir