G-5HQRNHEWSG Kahve kanser riskini azaltıyor mu, işte cevabı – Bosnaklar1.com

Kahve kanser riskini azaltıyor mu, işte cevabı

Kanser hastaları çocuk sahibi olabilir mi?
Ağustos 16, 2017
İnternette Türkiye’den en çok aranan kelimeler belli oldu
Ağustos 16, 2017

Kahve kanser riskini azaltıyor mu, işte cevabı

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) ve Imperial College London‘dan araştırmacılar, yüksek oranda kahve tüketiminin her tür ölüm riskini azalttığını fark etti.

Yapılan araştırmaya göre, günde üç fincan kadar kahve içenler, içmeyenlere göre daha uzun yaşayabiliyor. Annals of Internal Medicine adlı dergide yayımlanan sonuçlar, bu zamana kadar bu konuda yapılmış en geniş araştırmayla elde edildi.

Araştırma kapsamında, kahve tüketiminin ölüm riski üzerindeki etkisini anlamak için on Avrupa ülkesindeki yarım milyondan fazla insandan alınan bilgiler analiz edildi.

Avrupa Prospektif Kanser ve Nütrisyon Araştırması‘ndan (EPIC) veri kullanılarak, aralarında Birleşik Krallık, Fransa, Danimarka ve İtalya gibi ülkelerin de bulunduğu on Avrupa ülkesindeki 35 yaş üstü 521 bin 330 kişiden alınan veriler analiz edildi. Kişilerin beslenme alışkanlıkları, anket ve röportajlar yapılarak değerlendirildi. Kahve tüketiminin günde 900 mililitre ile en yüksek olduğu ülke Danimarka iken en az olduğu ülke ise 92 mililitre ile İtalya. Daha fazla kahve tüketenlerin genç, sigara ve alkol tüketen, daha fazla et ve daha az sebze meyve tüketen kişiler olmasının da muhtemel olduğu anlaşıldı.

16 yıllık araştırma süresince, araştırmada yer alan yaklaşık 42 bin kişi kanser, dolaşım sistemi hastalıkları, kalp yetmezliği ve felç gibi çeşitli sebeplerden öldü. Beslenme alışkanlığı ve sigara kullanımı gibi hayat tarzını etkileyen şeylerin istatistiksel düzenlemeleri yapıldıktan sonra, araştırmacılar kahve tüketimi en yüksek olan grubun kahve içmeyenlere göre her tür ölüm riskinin daha az olduğunu fark etti. Ayrıca kafeinsiz kahvenin de aynı etkiyi yarattığı gözlemlendi.

Kaynak : http://www.kartal24.com/74107-kahve-kanser-riskini-azaltiyor-mu-iste-cevabi


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir