G-5HQRNHEWSG Kansızlık kanser habercisi mi ? Uzmanlar uyarıyor! – Bosnaklar1.com

Kansızlık kanser habercisi mi ? Uzmanlar uyarıyor!

Sağlıksız beslenmenin zararları nelerdir psikolojimizi etkiler mi ?
Haziran 12, 2018
Ayaklarda en sık görülen 7 cilt sorunu ve tedavisi
Haziran 12, 2018

Kansızlık kanser habercisi mi ? Uzmanlar uyarıyor!

Uzmanlar anemi’nin basit bir beslenme yetersizliğinden kaynaklanabileceği gibi kanser gibi ölümcül bir hastalığın da ilk işareti olabileceğine dikkat çekiyor.

Kendini sürekli yorgun hissettiğini söyleyen bir kişi için çevresinin de ilk aklına gelen durum şüphesiz anemi, yaygın kullanılan ismiyle kansızlık olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Zahide Karaca anemi hakkında bilgi verdi.

“ANEMİ KAN MİKTARINDAKİ AZALMADAN KAYNAKLANMIYOR”: Anemi’nin(kansızlık), kan miktarındaki azalmadan kaynaklanmadığını söyleyen Uzman Dr. Zahide Karaca kansızlık hakkında şunları söyledi: Anemi, kanımıza kırmızı rengini de veren alyuvarlarımızın içindeki oksijen taşıyan hemoglobin proteininin miktarının azalmasından kaynaklanıyor. Hemoglobin yapımında gerekli 3 besinsel faktör bulunuyor. Bunlar, demir, B 12 vitamini ve folik asit. Bu üçünden birinin olmaması durumunda hemoglobin yapılamıyor. Ancak bu değerler tamamen normalken de kansızlık oluşabiliyor. Kan yapım organı olan kemik iliğinin yeterli çalışmaması ya da hatalı üretim yapması, kanın damar içinde parçalanması ya da bir yerden kan kaybı sonucu anemi ortaya çıkabiliyor. En sık görülen demir eksikliği anemisi özellikle doğurganlık çağındaki kadınları etkiliyor”

“KANSIZLIK ŞÜPHE UYANDIRABİLİR”: Kanser ve anemi arasında bir ilişki olup olmadığını belirten Dr. Zahide Karaca, “Hastanın fizik muayenesinde hekim tarafından lenfadenopati, karaciğer ve dalak büyümesi gibi bazı bulgular tespit edilmesi halinde ve hastada ateş, gece terlemesi, kilo kaybı gibi eşlik eden başka şikayetler varsa kanserden şüphelenip araştırılması gerekir. Ayrıca, erişkin erkek hasta ya da menopoza girmiş kadınlar gibi kansızlık olması beklenmeyen hasta grubunda da kansızlık saptanması bu konuda şüphe uyandırabiliyor” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : http://www.internethaber.com/kansizlik-kanser-habercisi-mi-uzmanlar-uyariyor-1878075h.htm

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir