G-5HQRNHEWSG Kış bitti bitecek ancak halen kar yağmadı uzmanlar uyarıyor – Bosnaklar1.com

Kış bitti bitecek ancak halen kar yağmadı uzmanlar uyarıyor

Boşnak Yazar Sevda Türküsev Saraybosna’da
Şubat 16, 2018
Canan Karatay sağlıklı yaşam için olmazsa olmazı açıkladı
Şubat 16, 2018

Kış bitti bitecek ancak halen kar yağmadı uzmanlar uyarıyor

Kışın sonuna gelmemize rağmen ülkemizin birçok yerinde beklenen kar henüz yağmadı. Bu durum kimileri için sevindirici olsa da aslında sağlığımız için tehdit oluşturuyor. Çünkü uzmanlara göre kar yağmayınca havada asılı kalan mikroplar hastalıkların artmasına neden oluyor.

Kar yağışının insanları hasta etmediğini, hastalıklara karşı koruduğunu söyleyen Fitoterapist Dr. Buğra Buyrukçu bu anlamda, “kar yağınca mikroplar kırılır” sözünün yanlış olmadığını vurguladı.

Soğuk ve karın insanları hasta etmediğini, tam tersini virüslerin, kapalı ve havasız ortamlarda yayıldığını dile getiren Buyrukçu, şöyle konuştu:

“Batıda görüyoruz; insanlar çocuklarını özellikle soğuk havada dışarı çıkarıp dolaştırıyorlar. Mevsime uygun giyinilmesi halinde soğuk ve kar hastalığa yol açmaz, tam tersi kar yağışı havadaki mikropların ölmesini sağlar. Sıcaklığın eksilere düşmesi demek havanın mikroplardan arınması demektir. Soğuk hava da kişide hastalıklara karşı doğal bir savunma sistemi geliştirir.”

MİKROPLAR HAVADA ASILI KALDI; Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara’da da mevsime uygun kış koşullarının oluşmadığını, beklenen soğuk ve karın gelmediğini hatırlatan Dr. Buyrukçu, “Kışın sonuna yaklaştık. Fakat yüksekler hariç neredeyse hiç kar yağmadı. Hava sıcaklığı da mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bu durumun hastalık artışına yol açtığını, hastanelerde ciddi yoğunluk olduğunu görüyoruz. Kar yağmadığı için havada asılı kalan ve kolayca bulaşan virüslere karşı mutlaka kişisel tedbirler alınmalı. Okul, işyeri, toplu taşıma araçları gibi dışarıdan bulaşan virüsleri eve veya çalışma ortamına taşımamak gerekir” dedi.

EVDE KORUYUCU SPREY HAZIRLAYIN; Dışarıdaki virüslerin yaşam alanlarına girmemesi için dezenfektasyon yapılması gerektiğini ifade eden Dr. Buğra Buyrukçu, bunun için de bitkisel bir sprey hazırlanması önerdi, “Lavanta suyuna lavanta yağı, citronella yağı ve palmarosa yağı katıyoruz. Bu karışımı bir sprey şişesine koyarak düzenli olarak yaşadığımız ortamda havaya sıkıyoruz” dedi.

ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN; Sık el yıkama, bol sıvı tüketme, açık havada yürüyüş yapma, kapalı ortamlardan uzak durma ve mevsimine uygun giyinme de mikroplardan korunmada etkili tedbirler arasında bulunuyor.

 

Kaynak : http://www.internethaber.com/kis-bitti-bitecek-ancak-halen-kar-yagmadi-uzmanlar-uyariyor-1847699h.htm

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir