G-5HQRNHEWSG Lavrov ve Komşiç Arasında Söz Düellosu – Bosnaklar1.com
Bosna Hersek’te Dayton Barış Anlaşması’nın 25. yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi
Aralık 15, 2020
Boşnak lider İzetbegovic Rusya’yı Bosna Hersek’in içişlerine karışmakla suçladı
Aralık 16, 2020

Lavrov ve Komşiç Arasında Söz Düellosu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un olaylı Bosna Hersek ziyareti sonrasında Lavrov ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Jelko Komşiç arasında karşılıklı açıklamalar devam ediyor.
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak ve Hırvat üyeleri tarafından devlete saygısızlık etmekle suçlanarak boykot edilen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün bir açıklama yaparak Bosna Hersekli liderlerin kendisiyle görüşmeme kararını “birilerinin emriyle” aldıklarını iddia etti.

Lavrov, “Bu kararı alan politikacılar bağımsız değil ve görünüşe göre bunu birilerinin emriyle yapıyorlar” diye konuştu. Lavrov, Federica Mogherini’nin bölgenin AB’nin ilgi alanı olduğu ve Rusya dahil diğerlerinin Balkanlar’da işi olmadığı yönündeki açıklamasını hatırlattı.

Lavrov’un Bosna Hersekli liderlerin tavrını aşağılayan açıklamasına rağmen dün Rusya Dışişleri Bakanlığı, resmi Twitter hesabında görüşmeye ilişkin paylaşımında Lavrov’un Bosna Hersek Delvet Başkanlığı Konseyi “üyeleri” ile bir araya geldiğini yazmıştı.

Komşiç: Hiçbir Batılı Güç Tavrımı Etkileyemez

Lavrov’un açıklamalarına cevap veren Jelyko Komşiç, Lavrov’la görüşmeme kararını yalnız aldığını açıkladı. Komşiç, N1 televizyonuna yaptığı açıklamada, “Kabine üyelerimle görüş alışverişinde bulundum ve bunun dışında sadece Sayın Caferoviç’le görüştüm. Kabine üyelerim şahittir, Lavrov’la toplantıya gitmeyeceğimi söyledim ve sonra da Caferoviç’i bilgilendirdim. Kendisi de bana katıldı” diye konuştu.

Komşiç, “Bazıları Batılı güçlerden bazıları da SDA’dan (Demokratik Eylem Partisi) bahsediyor. Hiçbir Batılı güç veya parti, hele hele SDA benim tavrım üzerinde tesir sahibi olamaz” dedi.

Rus Dışişleri Bakanı, Boşnak ve Hırvat liderlerin boykotu sonrasında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı’ndaki programda sadece Sırp politikacı Milorad Dodik tarafından kabul edilmişti.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir