Cts. Tem 20th, 2024

Mağdur Dernekleri: Bosna Hersek Savcılığına ve Mahkemesine Güvenmiyoruz

By bosnaklar Eyl12,2023

Koruma altındaki BM bölgelerinin mağdurları, Brammertz ve Aggeler’den uluslararası bir komisyon kurmalarını istiyor çünkü kendilerinin de belirttiği gibi artık Savcılık’a ve Bosna-Hersek Mahkemesi’ne güvenmiyorlar
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne yazılan mektubun ardından, Gorazde ve Saraybosna’daki protestolarda, bir zamanlar Birleşmiş Milletler’in koruma altındaki Bosna-Hersek bölgelerindeki mağdur dernekleri, Uluslararası Adalet Divanı’nda Başsavcı Serge Brammertz’e ve Ceza Mahkemeleri için Artık Mekanizma ve AGİT’in Bosna Hersek Misyonu Başkanı Brian Aggeler’e seslendi.

Onlardan, tarafsız bir soruşturma yürütecek ve Birleşmiş Milletler’in koruma altındaki bölgeleri olan Saraybosna, Goražde, Bihać, Tuzla, Srebrenica ve Žepa’nın kuşatılmasıyla ilgili olarak Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanmasından bugüne kadar Bosna-Hersek’te neden hiçbir iddianame bulunmadığını belirleyecek uluslararası bir komisyon kurmalarını istediler.

Dernekler mektuplarında, Uluslararası Ceza Mahkemeleri Kalan Mekanizması ve AGİT’in, eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi/Uluslararası Ceza Mahkemeleri Kalan Mekanizması’nın eski savcıları olan Joanna Korner başkanlığında uluslararası bir komisyon kurmalarını talep ediyor. .

“ICTY/MICT’nin Güvenlik Konseyi’ne sunduğu daha önceki raporlara destek verdiklerini ifade eden dernekler, ayrıca BM nezdinde önlem ve eylem önerileriyle ICTY/MICT’nin Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği raporlara ilişkin bir tartışma başlatılmasını da destekliyorlar. Mektupta, Birleşmiş Milletler Konseyi’nin ve özellikle eski YSFC ülkelerinde bölgesel işbirliğinin sağlanmasında sürekli olarak uygulanan engelleme ve ablukaların engellendiği belirtiliyor.

Brammertz ve Aggeler’e yazdıkları mektupta dernekler, BM Genel Sekreteri’nin yanı sıra Avrupa Birliği ve Bosna-Hersek’teki YTD’yi de tartışmaya katılmaya davet ettiklerini belirtiyor.

Dernekler, Brammertz ve Aggeler’e yazılan mektubun yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderdikleri mektubu ve Gorazde ve Saraybosna’da Savcılık ve Bosna Mahkemesi önünde düzenlenen iki halka açık protestoda sundukları talepleri de eklediler. Bunların arasında BH Savcılığı başsavcılığının istifası/değiştirilmesi ve Savcılık ve BH Mahkemesinin çalışmalarına yönelik Avrupa fonlarından sağlanan fonların bloke edilmesi talepleri de yer alıyor.

“Birleşmiş Milletler’in koruma altındaki bölgelerinin kuşatılmasından sorumlu olanların cezai kovuşturulması bir önceliktir ve sorumlulara yaptırım uygulanana kadar Bosna Hersek Savcılığı ve Mahkemesi’nin tüm güvenilirliğini kaybettiğine inanıyoruz. Biz, mağdurlar, Bosna Hersek Savcılığı ve Mahkemesinin çalışmalarına güvenmiyoruz. Lütfen bir an önce uluslararası bir komisyon oluşturun ve Birleşmiş Milletlere ve diğer uluslararası kuruluşlara göndereceğiniz bir sonraki raporlarınızda koruma altındaki kişilere karşı işlenen suçları vurgulayın. Mektubun sonunda, Birleşmiş Milletler’in Bosna-Hersek’teki bölgeleri Dayton Barış Anlaşması’ndan bu yana yargılanmadı” deniyor./Balkan Postası https://balkanpostasi.net/magdur-dernekleri-bosna-hersek-savciligina-ve-mahkemesine-guvenmiyoruz/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir